Česká Evropa

České předsednictví EU: Návštěva Zelenského a plán obnovy pro Ukrajinu

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek oznámil, že české předsednictví v Radě EU zahájí zasedání české vlády a Evropské komise v Litomyšli. V plánu je také uspořádat summit týkající se poválečné obnovy Ukrajiny i spolu s prezidentem Volodymyrem Zelenským, pokud to bude možné. Fiala to řekl v rozhovoru s Frekvencí 1.

Fiala v pátek v rozhovoru s Frekvencí 1 nastínil, jak bude vypadat zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. První událost, která se v rámci předsednictví uskuteční, bude mimo hlavní město –⁠ v Litomyšli.

"První akce, která otevře české předsednictví, bude společné zasedání české vlády a Evropské komise. Pak se samozřejmě plánují další akce, koncert v Praze, jedna za druhou bude navazovat," uvedl Fiala.

Jedním z plánů pro předsednictví je uspořádat v Praze summit, kterého by se zúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Záleží ovšem na tom, jak se situace ohledně válečného konfliktu bude vyvíjet.

Související obsah

"Jedna z variant summitu, který by určitě součástí předsednictví měl být, je něco jako Marshallův plán pro Ukrajinu, poválečná obnova Ukrajiny, samozřejmě za účasti ukrajinského prezidenta," řekl Fiala s tím, že tento plán nezávisí jen na České republice.

​"Musíme věřit, že Vladimir Putin pochopí, že jeho agrese na Ukrajině mu nepřinese žádné výsledky. Naopak, že Rusko ztrácí stále víc vojensky, politicky, o etickém a morálním odsouzení z celého světa nemusím ani mluvit. To je jediná šance, že Putin té akce nechá a Ukrajina bude svobodná. Pak bude velkým úkolem poválečná obnova, protože ty škody jsou obrovské," okomentoval situaci premiér.

Fiala se ještě v pátek chystá podepsat vstup Čechů do Ukrajinských ozbrojených sil. "Mám v úmyslu to udělat velmi rychle," sdělil Fiala v rozhovoru. Prezident Miloš Zeman ve středu schválil 103 Čechům zapojení do ukrajinské Mezinárodní legie. 

Nouzový stav

Nouzový stav vyhlášený kvůli uprchlické krizi by měl skončit 31. května. Fiala se v rozhovoru vyjádřil k debatě o jeho prodloužení. Je to podle něj jedna z věcí, kterou vláda musí zvažovat, protože Česká republika čelí situaci, která je naprosto neobvyklá. 

Související obsah

​"Občané si asi všimli, že na rozdíl od používaného nouzového stavu v covidu, tak my používáme nouzový stav tak, že nikoho neomezuje," řekl Fiala. Vláda se v posledních dnech také dle jeho slov neustále zabývá situaci na hlavním nádraží v Praze.

"Zvládli jsme uprchlickou vlnu, které teď čelíme, jako jedna z těch nejlepších zemí v Evropě. Máme lidi zaregistrované, víme, koho máme na našem území, řada lidí už je zaměstnaná. Při tak obrovském množství lidí je ale jasné, že se musí objevit problémy. A ty se objevují a my je postupně řešíme," dodal Fiala. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz