Zahraničí

Španělé přichází s menstruačním volnem pro ženy. Mělo by být i v Česku? ANKETA

Španělé přichází s menstruačním volnem pro ženy. Mělo by být i v Česku? ANKETA
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Španělsko plánuje zavést tzv. menstruační volno. Ženy by si tak mohly vzít tři dny v měsíci dovolenou. Kabinet by měl opatření schvalovat příští týden. V Česku se však o ničem podobném neuvažuje.

Ženy, které trpí silnými bolestmi během menstruace, by si mohly vzít každý měsíc tři dny volna. Reformu má příští týden schválit španělská vláda. Země by se tak stala první v Evropě, která by umožnila tzv. menstruační dovolenou.

"Je důležité objasnit, co je bolestivá menstruace. Nemluvíme o mírném nepohodlí, ale o vážných příznacích, jako je průjem, silné bolesti hlavy nebo horečka," citoval portál The Mirror španělskou státní tajemnici pro rovnost a boj proti násilí na ženách Ángelu Rodrígezovou. Studie naznačují, že 60 až 90 % žen po celém světě trpí dysmenoreou, tedy silnou menstruační bolestí.

Související obsah

Pojem "menstruační volno" vzniklo v Japonsku v roce 1947. Využít ho mohou ženy například v Jižní Koreji, Indonésii nebo na Tchaj-wanu. Před několika lety o něm uvažovala také Itálie. Návrh se však tehdy nepodařilo prosadit.

V Česku se však o takovém volnu pro ženy neuvažuje. "Pokud zaměstnankyně kvůli menstruaci nemůže pracovat, je možné, aby ji lékař uznal dočasně neschopnou práce. Po tuto dobu zaměstnavatel musí nepřítomnost zaměstnankyně omluvit a poskytnout jí náhradu mzdy. V tomto konkrétním případě je nicméně možné využívat i jiný druh placeného volna nad rámec zákona, například tedy indispoziční volno," řekl TN.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Hygienické potřeby zdarma

Návrh španělského zákona navíc počítá rovněž s tím, aby školy poskytovaly hygienické pomůcky dívkám, které to potřebují. Zdarma by měly být také pro ženy, které si to nemohou dovolit, píše portál Sky News.

"Jedna ze čtyř žen si z finančních důvodů nemůže koupit dámské hygienické potřeby. Proto navrhujeme, aby byly zdarma vydávány ve vzdělávacích a sociálních centrech," uzavřela Rodríguezová.

Související obsah

V loňském roce tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) schválila návrh, aby ženy s nízkými příjmy dostávaly prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) menstruační potřeby zdarma. Do konce roku 2023 jich má SSHR pořídit 10 milionů kusů. Dva miliony mají každoročně zamířit do potravinových bank, odkud je mají distribuovat potřebným.

"S obměnou dvou milionů kusů hygienických pomůcek pro ženy, které má SSHR každoročně obměňovat prostřednictvím bezplatného předání potravinovým bankám, se počítá i pro letošní rok," sdělila TN.cz mluvčí ministerstva financí Nikola Morava.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz