Domácí

Stát chce rozdávat vložky zdarma! Jak je ženy mohou získat? PŘEHLED

Stát chce rozdávat vložky zdarma! Jak je ženy mohou získat? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Vláda na pondělním zasedání schválila, že některé ženy budou dostávat hygienické pomůcky zdarma. Konkrétně jsou ve hře dva miliony vložek, které poputují do potravinových bank, dalších osm milionů zůstane jako rezerva ve skladech. Kdo všechno může žádat o menstruační potřeby bez placení, vysvětlila ředitelka jedné z potravinových bank Věra Doušová.

Vláda v pondělí schválila návrh ministerstva financí, aby ženy s nízkými příjmy dostávaly prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) menstruační potřeby zdarma. Stát se chystá nakoupit deset milionů jednorázových menstruačních vložek, dva miliony převede do potravinových bank.

V souvislosti s tímto oznámením se okamžitě začalo objevovat velké množství otázek - včetně toho, kdo všechno tedy hygienické potřeby dostane a jak bude možné o ně zažádat. Odpovědi TN.cz poskytla ředitelka jedné z potravinových bank Věra Doušová.

Související obsah

Kdo má nárok na pomoc od potravinové banky

Doušová upozornila, že potravinové banky jsou neziskové organizace, které shromažďují nejen jídlo, ale i hygienické potřeby a distribuují je odběratelským charitativním a dobročinným organizacím. Právě skrze ně se většina potravin dostává ke koncovým klientům – dětem, seniorům, samoživitelkám, postiženým, lidem bez domova i v nouzi.

Jedná se o organizace, které pečují o lidi chudé, potřebné, v nouzi nebo v krizi - tedy například Charitu ČR, Červený kříž, Armádu spásy i naděje ale potraviny putují také třeba do Klokánku, dětských domovů nebo azylových domů.

Související obsah

Žádosti jednotlivců

Druhou možností, jak se k pomoci od potravinové banky dostat, je zajít si na jedno z výdejních míst. "Je třeba mít doporučení od úřadu práce, OSPODU (Orgán sociálně-právní ochrany dětí - pozn. red.) nebo sociálního odboru," vysvětlila Doušová.

"My lidem, kterým nabízíme potravinové balíčky, nabízíme i hygienické potřeby (prášek, pleny - ale máme toho málo)," upozornila ředitelka potravinové banky. I proto pomoc od státu vítá.

Související obsah

Kvůli koronaviru navíc poptávka po zboží od potravinových bank výrazně stoupla. "Před pandemií chodilo dvacet lidí denně, teď je to 150. Měli jsme 140 odebírajících organizací, teď jich máme 260," oznámila Doušová.


Potraviny banky získávají od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů a jednotlivců.
Minimálně ze 75 procent se jedná o potraviny určené k rychlé spotřebě, s uplynulou dobou minimální trvanlivosti, neprodejné potraviny s poškozeným obalem nebo například špatným označením, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně.

Vložky pro všechny, volají lidé

Většina čtenářů TN.cz si myslí, že vložky by měly být dostupné nejen ženám v nouzi, ale všem bez ohledu na příjmy. Z ankety vyplývá, že s tímto názorem se ztotožňuje přes dva tisíce lidí. Takový model schválili i ve Skotsku, v Česku se podle všeho ale zatím nic podobného neplánuje. "Nemám informace o tom, že by se něco takového chystalo," sdělil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Seznam potravinových bank:

Potravinová banka Central, z.s.
Potravinová banka Džbánsko, z.s.
Potravinová banka Hradec Králové, z.s.
Potravinová banka Jihočeského kraje, z.s.
Potravinová banka Karlovarského kraje, z.s.
Potravinová banka Libereckého kraje, z. s.
Potravinová banka Ostrava, z.s.
Potravinová banka Pardubice, z.s.
Potravinová banka Plzeň, z.s.
Potravinová banka Praha a Středočeský kraj, z.s.
Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj, z.s.
Potravinová banka v Olomouckém kraji, z.s.
Potravinová banka v Ústeckém kraji, z.s.
Potravinová banka ve Zlínském kraji, z.s.
Potravinová banka Vysočina, z.s.

Jak fungují potravinové banky? Na rozhovor s ředitelkou jedné z nich Věrou Doušovou se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz