Zahraničí

Ruská armáda se stahuje od Charkova. Potřebuje udržet zásobování

Ruská armáda na Ukrajině se opět dala do pohybu. Na východě Ukrajiny oslabilo obléhání druhého největšího ukrajinského města Charkov. Ruští vojáci se stahují z oblasti, aby mohli lépe chránit své zásobovací linie.

Na východě Ukrajiny se schyluje ke konci obléhání Charkova. Druhé největší město Ukrajiny ruská armáda několik týdnů ostřelovala ve snaze jej obsadit. Podle ukrajinského generálního štábu se nyní Rusové postupně stahují ze svých pozic a pohybují se směrem na východ.

Důvodem pro stažení a odsun ruské armády má podle Ukrajinců být přeskupení a ochrana ruských zásobovacích konvojů. Zároveň mají Rusové pokračovat v bombardování východní Doněcké oblasti, aby narušili ukrajinské opevnění a zároveň zlikvidovali ukrajinské vojáky.

Související obsah

Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova to však neznamená, že by se válka blížila ke konci. "Právě jsme vstoupili do nové, dlouhotrvající fáze války," uvedl podle agentury AP Reznikov.

Současná ruská ofenziva na východě Ukrajiny cílí především na vojska na Donbase. Rusko se tam pokouší obklíčit jednotky, které se ale řadí k nejzkušenějším a nejlépe vybaveným, jaké má Ukrajina k dispozici. Na Donbase právě probíhají nejtvrdší boje konfliktu. A to poté, co skončilo obléhání nejprve Kyjeva a nyní i Charkova.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz