Zahraničí

Polsko nás k tomu vybízí. Denacifikujeme ho hned po Ukrajině, řekl ruský poslanec

Polsko nás k tomu vybízí. Denacifikujeme ho hned po Ukrajině, řekl ruský poslanec
Předseda kontrolního výboru Státní dumy Zdroj: Profimedia

Napětí mezi Ruskem a Polskem se stupňuje. Předseda kontrolního výboru Státní dumy Oleg Morozov varoval, že tato země bude hned další v pořadí pro "denacifikaci". Roznítil ho výrok polského premiéra, který hovořil o ideologii ruského světa jako o rakovině.

"Svými prohlášeními o Rusku jako o 'rakovinotvorném nádoru' a řečmi o 'odškodnění', které máme Ukrajině zaplatit, nás Polsko vybízí k tomu, abychom ho zařadili hned po Ukrajině na první místo k denacifikaci," napsal v pátek na svém telegramovém účtu Morozov.

Pobouřily ho výroky polských vysokých představitelů, tedy polské hlavy státu Andrzeje Dudy a premiéra Mateusze Morawieckého, píše agentura Ria Novosti.

Související obsah

Polský premiér pro britský deník Telegraph uvedl, že koncepce ruského světa je pouhým ekvivalentem komunismu a nacismu 20. století. "Ruský svět je rakovina, která nejenže požírá většinu ruské společnosti, ale také představuje smrtelnou hrozbu pro celou Evropu," sdělil Morawiecki.

Prezident Andrzej Duda se pak v pátek nechal slyšet, že Rusko dluží Ukrajině odškodnění. Také jeho slova vyprovokovala ruského poslance Morozova.

"Hluboce věříme, že mezinárodní společenství donutí Rusko zaplatit reparace na obnovu toho, co bylo na Ukrajině zničeno," citoval portál Pravda polskou hlavu státu.

Napětí mezi Ruskem a Polskem panuje už nějakou dobu. Na konci dubna Rusko přerušilo dodávky plynu. Země za něj totiž nezaplatila v rublech. Polsko tehdy dalo jasně najevo, že na nové platební podmínky nepřistoupí. Poté, co dodávky v rámci smlouvy Jamal klesly na nulu, je však Rusko zase obnovilo. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Představa Finska v NATO Rusko rozzuřila. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz