Zahraničí

Tohle je moc i na Rusy. Neúspěchy ruské armády kritizují i tamní blogeři

Tohle je moc i na Rusy. Neúspěchy ruské armády kritizují i tamní blogeři
Ukrajinský voják a zničený ruský transportér nedaleko Irpině | Zdroj: Profimedia

Neúspěšná strategie ruské armády na Ukrajině zarazila nejen analytiky ze Západu. Nad postupem ruských stratégů zůstává rozum stát i prominentním ruským válečným blogerům. Ti kritizují zejména nedávný neúspěšný pokus Ruska překročit řeku Severní Doněc, při kterém ukrajinští vojáci zničili vojenský konvoj.

Až donedávna většina ruských válečných blogerů nadšeně podporovala postup Ruska na Ukrajině. To se však změnilo 11. května, kdy Ukrajina oznámila zničení ruského vojenského konvoje, který se pokoušel překročit řeku Severní Doněc v Doněcké oblasti.

Rusko tehdy utrpělo drtivou porážku, když konvoj při přesunu přes pontonové mosty zaskočila ukrajinská armáda. Ukrajinští dělostřelci zničili mosty, několik desítek ruských vozidel včetně opancéřovaných bojových vozů a zabili několik set ruských bojovníků.

Související obsah

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) přinesl tento vojenský nezdar ruským blogerům rozčarování. Jejich původně pozitivní přístup se změnil v kritiku. Na ruském vedení se jim nelíbí především to, že se nepoučilo z předchozích porážek a stále používá stejné taktiky, což nahrává Ukrajincům. Podle nich se armáda chová amatérsky.

Blogeři jsou nespokojení také kvůli silné ruské státní propagandě. Kvůli snaze Ruska zakrýt své neúspěchy totiž mají problémy se zjišťováním aktuální situace. Konflikt tak nemohou přesně komentovat ani předpovídat další vývoj.

Podle ISW není zcela jisté, jak velký vliv budou mít rozhořčení váleční blogeři na válku na Ukrajině. Domnívá se však, že by jejich frustrace mohla otřást důvěrou v Rusko i v ruskou armádu. V autoritářských režimech totiž lidé často důvěřují zdánlivě nezávislým zdrojům, jejichž názory se ale shodují s míněním vlády. A to obvykle víc než vládě samotné.

Ruská armáda se stáhla z Charkova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz