Zahraničí

Rusko nasadilo proti Azovstalu fosforové bomby. Ty ale zakazují ženevské úmluvy

Rusko stále nepostupuje tak, jak si naplánovalo. Nedobylo Kyjev ani Charkov. A podle britského ministerstva obrany není ani pravděpodobné, že by během následujících třiceti dní získalo nějaká větší území. Přesto teď Rusové použili proti obráncům ocelárny Azovstal v Mariupolu fosforové bomby, které jsou zakázané ženevskými úmluvami.

Fosforové bomby, které se nad zemí rozpadají, zapalují vše, na co dopadnou. Mohou hořet teplotou až 2000 stupňů Celsia a i jejich výpary dokážou způsobit těžké popáleniny.

V útrobách Azovstalu se nadále ukrývají obránci, kteří se v bídných podmínkách snaží ubránit poslední svobodný kousek Mariupolu. Podle jejich blízkých se změnili k nepoznání. Někteří za necelé tři měsíce zhubli přes 20 kilo.

"Doufám, že ho znovu uvidím. Hlava mi říká, že není šance, ale moje srdce říká, že je můžeme zachránit," řekla manželka jednoho z obránců Azovstalu Natalia Zarytska.

Související obsah

Do Záporoží mezitím dorazil dosud největší konvoj těch, kterým se podařilo opustit Mariupol. Zhruba tisícovce aut se i přes ruský odpor podařilo ze zničeného města odjet. Podle prezidenta Zelenského zůstává situace na východě země velmi složitá. Rusové vedou téměř neustálý útok. Přesto se Ukrajincům prý daří ruské vojáky vytlačovat.

Příští ročník pěvecké soutěže Eurovize by se měl konat na Ukrajině, podle prezidenta Volodymyra Zelenského by to mělo být právě ve zničeném Mariupolu.

Podle britských tajných služeb už Rusko na Ukrajině přišlo o třetinu shromážděných pozemních sil. Dřív se mluvilo o tom, že Rusko od začátku invaze do války nasadilo necelých 200 tisíc vojáků a členů proruských milic. Vyřazená třetina z nich by tak bylo daleko větší číslo než o kterém informuje ukrajinská armáda.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz