Domácí

Český sociální systém čeká zjednodušení. Druhů dávek je prý příliš mnoho

Český sociální systém by se měl zpřehlednit a zjednodušit. Alespoň to tvrdí odborníci. Momentálně existuje 30 druhů dávek a další stále přibývají. Jenže to je prý zbytečné.

Rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo příspěvek v hmotné nouzi tvoří jen malý výčet pomoci, kterou potřebným nabízí stát. Dostat se k ní ale tak jednoduché není. Své o tom ví i sedmdesátiletá Věra Třešňáková, která se snaží své 92leté mamince vyřídit vyšší příspěvek na péči.

"Teď budu čekat v podstatě tři měsíce na to, jestli teda mamince zvýšenou péči uznají nebo ne. Až po třech měsících budu vědět," řekla paní Třešňáková.

Úřady v Česku lidem nabízejí okolo třiceti různých druhů dávek pomoci a vláda kvůli krizi přidává další. Jenže český sociální systém se podle odborníků stává ještě složitějším a nepřehledným.

Související obsah

"Ke třiceti dávkám není potřeba vymýšlet žádné další. Na bydlení máme příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a aby lidi měli na kauci tak ještě používají mimořádnou okamžitou pomoc. To všechno lze sloučit do jedné dávky, která by uměla řešit všechno," myslí si odbornice v oblasti zaměstnanosti Institutu pro sociální inkluzi Alena Zieglerová.

"Nevím, jestli základní problém v tuhle chvíli je množství těch dávek. To, co je základním problémem, je ohromná nedostupnost těch dávek. Stát sice definuje parametry podle kterých stanovuje, kdo má za jaké situace nárok na tu dávku, ale potom cesta od toho, že mám nárok a abych jí získal, je nepředstavitelně složitá," uvedl Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Související obsah

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si složitost sociální pomoci uvědomuje a do budoucna by chtěl systém zdigitalizovat a zjednodušit.

"Je pravda, že sociální systém je opravdu přebyrokratizovaný. Já jsem ten systém bohužel takhle zdědil od svých předchůdkyň. V příštích měsících počítáme s tím, že uděláme jak legislativní, tak technické úpravy, abychom jednotlivé dávky a podpory zjednodušovali," slíbil Jurečka.

Kabinet Petra Fialy (ODS) se lidem snaží pomoci také například tím, že chce od července kvůli vysoké inflaci znovu zvýšit životní a existenční minima, od nichž se odvíjejí některé sociální dávky, například přídavky na děti.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz