Domácí

Policie prověřuje zneužívání dávek pro uprchlíky. Situace na Hlavním nádraží se nelepší

Policie prověřuje, jestli někdo organizovaně vozí uprchlíky z Ukrajiny do Česka jen proto, aby si vyzvedli dávky. V neděli to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj se to může týkat i převážně romských uprchlíků, kteří i přes zprovoznění stanového městečka zůstávají na pražském hlavním nádraží. Rakušan řekl, že vláda co nejdříve přenastaví systém vyplácení dávek tak, aby od jeho zneužívání odradila.

Od soboty odešlo z Hlavního nádraží v Praze do stanového městečka osm desítek lidí, na nádraží samotném to ale moc poznat není. Na Hlavním nádraží v neděli nocovalo celkem 410 uprchlíků. Z toho 200 ve speciálním spacím vlaku a zbytek uvnitř budovy.

Přes den čas každý tráví jak může, většinou s mobilem v ruce. Nabíječky jsou prakticky všude. Budova se pravidelně uklízí a uprchlíci musí kolem poledne ven. O hudební vložku se v neděli postaral izraelsko-americký muzikant.

Související obsah

Část uprchlíků se přes den přesouvá do centra pomoci ve Vysočanech. Právě tam se mohou registrovat. Často se na ně nedostane a tak to zkouší opakovaně. Do stanového městečka v Troji míří lidé, u kterých se prověřuje podezření na dvojí občanství. Pokud by měli kromě ukrajinského třeba i maďarské, nemají nárok na uprchlické dávky. Ty prý řada lidí zneužívá.

"Oni pro ně sem jezdí. Vyberou si je a pokračují dál v té své cestě za sociální turistikou po celé Evropské unii," řekl místopředseda SPD Radim Fiala.

Související obsah

Policie prověřuje, jestli jde o organizované akce. Zneužívání dávek je třeba podle ministra vnitra předejít i jinak „Zamezit tomu, aby sem ti lidé přijížděli. Jak se tomu dá zamezit? Demotivovat v rámci vydávání těch prvních sociálních dávek,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Kapacita stanového městečka v Troji je 160 lidí. To ale zdaleka nestačí. V Praze by měla vzniknout další dvě podobná místa v kamenných budovách. Nedělní záběry z Brna ale dokazují, že Praha není jediná, kdo má problém.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz