Zajímavosti

Vzácná desetikoruna se vydražila za statisíce. Překonala dražební rekord

Desetikoruna, kterou nosíte v peněžence, může mít obrovskou hodnotu. V Brně dnes dokonce padl rekord, když se jedna taková vydražila za víc než čtyři sta tisíc korun. Koupě mincí a bankovek může být velmi výnosnou investicí, a proto teď v dobách vysoké inflace láká čím dál víc lidí.

Ještě loni se stejná mince vydražila za dvě stě třicet tisíc korun. Tehdy to sběratelé považovali za přemrštěnou cenu, ale letos dražební rekord vystřelil na téměř dvojnásobek. Konečná cena za desetikorunovou minci zněla 410 tisíc korun. Pro laika je to přitom desetikoruna jako každá jiná. Tisíce lidí ji měly v ruce a nevědomky ji utratili třeba za zmrzlinu.

Její vzácnost ocení hlavně sběratelé. Jedná se totiž o zkušební ražbu z roku 1993. Tehdy asi tisíc kusů dostali provozovatelé automatů, aby mohli kalibrovat svoje zařízení. Mince se od ostatních liší jednou čarou a velikostí dvou písmen.

Související obsah

"Dodnes ji může mít někdo v peněžence," uvedl provozovatel aukce Martin Klim. Ještě vyšší částku dnes zaplatil sběratel za jediný halíř. Ten jeho nový majitel získal za 550 tisíc korun.

Nejvyšší cenu na celé aukci měla poválečná pětistovková bankovka. Vzácnou bankovku vydražil zájemce za 1,6 milionu korun bez 17procentní aukční přirážky. Kromě bankovky se ale vydražilo i množství starých českých mincí.  Zejména starodávné československé halíře se dražily za statisíce korun.

I kvůli vysoké inflaci je o sběratelské předměty obrovský zájem. Dražby se zúčastnili nadšenci, odborníci i ti kteří chtěli jen investovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz