Experti na cestách

Jízda na saních po silnici, skvělé počasí. Co se dá zažít na pohádkovém ostrově

Stovky kilometrů turistických tras, skvělé počasí a tropické lesy. To je oblíbený ostrov Madeira, na který ročně zavítají statisíce turistů. Speciální díl pořadu Experti na cestách nabízí tipy na místa, která na ostrově nesmíte minout.

Na krásném ostrově v Atlantiku si můžete den zpříjemnit cestou na katamaránu. Pokud budete mít štěstí, při plavbě uvidíte želvy, delfíny, nebo dokonce i velrybu. "Pro nás je to největší štěstí, když vidíme na lidech spokojené výrazy," říká člen posádky Fabio. Na cestu se vyplatí vyrazit dopoledne, kdy je největší šance potkat hejna delfínů.

Systém zavlažovacích kanálů, kterému se říká levády, dělá z Madeiry unikát. Ve světě nemá obdoby. "Systém z 15. století přivádí vodu na ostrov mezi lidi. Na zavlažování, aby mohli žít, zalévat, umývat nádobí nebo vařit," popisuje průvodkyně Aquilina.

Levády odvádí vodu ze severu ostrova na suchý jih. Po celém ostrově je jich přes pět tisíc kilometrů a okolo nich vedou nádherné turistické trasy v jinak nepřístupném terénu. Narazíte jak na příjemné, tak náročnější stezky, na které se vyplatí vyzbrojit se pořádnými botami a trekingovými holemi.

Související obsah

Velkým lákadlem je mys Garajau u města Funchal. Zdobí ho totiž podobná socha Ježíše Krista, jakou známe z Ria de Janeira. 

K turistice vybízí i počasí, které je na Madeiře ideální. "I starší generace tady uvítají to úžasné klima, které ten ostrov má. Není totiž horkým ostrovem, ale to klima je tady velmi příjemné," láká na návštěvu Madeiry delegátka CK Blue Style Jana Kolková.

Ta vybízí také k návštěvě vavřínového lesa. V něm jsou stovky let staré stromy, endemické mechy a vodopády s útesy. Na severní části ostrova bývá chladněji a počasí se v horách mění každou chvíli.

Související obsah

Zaujmou lávová jezírka ve městě Porto Moniz. V městečku na severu ostrova jsou dva přírodní bazény s mořskou vodou. Jeden je zdarma, druhý placený. "Voda je celoročně poměrně studená. Nehledě na roční období dosahují teploty kolem 18 až 20 stupňů," říká reportér TV Nova Dan Brabec, který to vyzkoušel na vlastní kůži.

"Madeiru určitě doporučuji prozkoumat tak, že si půjčíte auto a ostrov můžete projezdit," radí mluvčí CK Blue Style Ilona Topolová. Využít se dají i služby místních řidičů. "To doporučuji ve chvíli, kdy stoupáte od oceánu do hor do výšky až 1 600 metrů. Místní řidiči vás protáhnou cestami, kde nikoho jiného nepotkáte," dodala Topolová.

V kopcích nad městem Funchal se nachází tropické zahrady Monte Palace, kam se dostanete lanovkou. Tropické zahrady skrývají stovky tisíc exotických rostlin nebo například pávy. Zpátky do města se můžete dostat na dřevěných saních po silnici mezi auty. Řídí je dva muži v tradičních bílých krojích, kteří místo brzd používají svoje podrážky.

Dan Brabec, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz