Domácí

Fiala jednal se Zemanem. Probrali nového šéfa ČNB i energetickou bezpečnost

Premiér Petr Fiala (ODS) měl v pondělí pravidelnou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Během setkání se bavili o jeho volbě učinit guvernérem České národní banky (ČNB) Aleše Michla. Probrali také zahraniční politiku České republiky a její energetickou bezpečnost.

Fiala na brífinku po setkání s hlavou státu zmínil, že se se Zemanem pravidelně setkávají každý měsíc, jak se domluvili už při Fialově nástupu do premiérské funkce. Šéf vlády se na schůzce zajímal o to, proč se Zeman rozhodl jmenovat Aleše Michla guvernérem ČNB.

Kromě ohlasů na jeho jmenování se zabývali i dalšími změnami v instituci. "Nabyl jsem dojmu, že ČNB by měla být zachována kontinuita jejího rozhodování a určitá vyváženost jejího vedení," řekl Fiala, který nemohl sdílet další detaily. Zemana totiž ještě letos čeká jmenování členů rady ČNB.

Související obsah

Prezident Fialovi také vysvětlil, proč si vybral za guvernéra Michla. ​"Jedním z těch důvodů bylo posílení jiného způsobu boje s inflací, než jak tomu bylo doposud," prozradil premiér. Fiala řekl, že má zájem se s novým guvernérem setkat a projednat s ním jeho vize pro ČNB.

Dalšími tématy, o kterých se státníci bavili, byla zahraniční politika a energetická bezpečnost České republiky. Podle premiéra by se na přelomu září a října mohla uskutečnit návštěva katarského emíra v ČR. Informoval ho o tom prezident. 

"V době zhoršující se situace v energetickém sektoru se jedná o povzbudivou zprávu, která může napomoci při snaze zbavit se závislosti na ruském plynu. Jednání s Katarem je dle názoru KPR logickou volbou vzhledem k tomu, že tento stát disponuje dostatečným množstvím této komodity," uvedla k návštěvě na začátku května prezidentská kancelář.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz