Domácí

Téměř rok od tornáda na Moravě. Řada lidí stále opravuje své domy

Téměř 11 měsíců uplynulo od živelní katastrofy na jižní Moravě. Tornádo tehdy ničilo všechno, co mu přišlo do cesty. Tamní obyvatelé i po téměř roce stále opravují své domovy. Ale život se tam už pomalu vrací do normálu.

Datum 24. června 2021. V tento den zažili lidé na jižní Moravě chvíle hrůzy. Několika obcemi se tam prohnalo tornádo.

Velké škody nadělalo v obci Hrušky. Paní Svatavě s rodinou zcela zdemolovalo dům, ve kterém 16 let žili. Po devíti měsících práce se do něj opět mohli vrátit.

"Před dvěma měsíci jsme se teda nastěhovali konečně. Teď zbývá ten zbytek. Přijdou pánové na fasádu. My jsme neměli jedno jediné okno, kachličky vytrhané ze zdi a přišli jsme o strop," popsala paní Svatava.

Související obsah

Základní škola v Moravské Nové Vsi tehdy přišla o celou střechu a téměř všechna okna. "Budova byla komplet 1. listopadu nachystána pro 12 tříd a tři třídy, které nám pořád jezdily až do února do Bojanovic. V únoru se mohly přestěhovat na provizorní budovu," řekla ředitelka školy Hana Grossmannová.

V obcích, které poškodilo tornádo, se pomalu vracejí k normálnímu životu. Všude se ale stále rekonstruuje a ještě dlouho bude.

Související obsah

"Snažíme se žít už trochu normálně, z těch oblíbených akcí už proběhl den lidových řemesel pro několik tisíc lidí a myslím, že hody už proběhnou úplně v pořádku," doufá starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP 09).

Zasažená byla také obec Lužice, odkud jsou bratři Varmužovi. Tehdy šlo jim a jejich rodinám o život. "Brácha, kdyby tam nebyl, tak nevím, jestli bych stihl já držet to jedno dítě a manželka to druhé, asi to byl osud, že jsme ho tam zrovna měli," řekl starší z bratrů. Jejich příběh odvysílala TV Nova ve 20:20 v pořadu Utajený Šéf.

Michal Borovský, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz