Domácí

Vláda chce zvednout platby za státní pojištěnce. Podle opozice je to ale málo

Systém, který se používá pro zvyšování penzí, by mohl fungovat také u plateb za státní pojištěnce. Automatickou valorizaci navrhují ministři zdravotnictví a financí. Peníze putují pojišťovnám k úhradě poskytované zdravotní péče. Podle části opozice ale není růst těchto financí dostatečný a může ohrozit zdravotnický systém.

Děti, senioři, nezaměstnaní nebo vězni, to je téměř 6 milionů lidí, na které se vztahují platby za státní pojištěnce. Zatímco každý rok se jejich výše upravovala, od příštího roku by měla růst automaticky.

"Aby mohly pojišťovny v dlouhodobém horizontu plánovat zvyšování a navyšování zdravotní péče, musí mít naprosto jasnou představu, jak se bude vyvíjet a růst úhrada za státní pojištěnce," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Automatická valorizace by měla zohledňovat inflaci a růst reálné mzdy. Měsíční platba státu by podle předpovědi měla příští rok činit 1 878 korun, tedy o 111 korun víc než letos.

Související obsah

"Tento návrh bude ve středu projednán na zdravotnickém výboru, ale můžou padnout i další návrhy, my se nebráníme další debatě," informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Minulá vláda původně odsouhlasila zvýšení plateb o 200 korun na 1 967 korun za měsíc. V únoru letošního roku ale nynější kabinet snížil částku na 1 567 korun měsíčně s platností od 1. července.

"My jsme celou dobu říkali, že to je špatné rozhodnutí, a to jsme ještě netušili, že tady budou imigranti z Ukrajiny, kteří jsou z velké části právě státní pojištěnci," vyjádřil se předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Související obsah

Část opozice označila plán valorizace jako hazard s kvalitou a dostupností lékařské péče. "Při současném nastavení valorizace, jak ho představil ministr Stanjura a ministr Válek, to znamená, že na úroveň příspěvku za státní pojištěnce 1 967 kč, který nastavila naše vláda, se dostaneme za 2 až 3 roky. A to musíme vzít v úvahu i míru inflace, která se vládě utrhla ze řetězu," upozornila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Podle ministra financí Stanjury je valorizace naopak model, který stabilizuje finance ve zdravotnictví.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz