Zahraničí

Úmrtí a selhání jater. Dětská hepatitida je ve 30 zemích, původ je stále neznámý

Úmrtí a selhání jater. Dětská hepatitida je ve 30 zemích, původ je stále neznámý
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

O záhadné dětské žloutence se hovoří už několik týdnů. Případů jsou podle zdravotních úřadů stovky, původ závažné nemoci, které několik dětí už podlehlo, ale stále není známý. Lékaři se domnívají, že by ji mohl způsobovat adenovirus, je však neobvyklé, aby tento virus takto vážně poškozoval játra.

Mírná žloutenka podle odborníků vzácná není, v posledních týdnech ale ve světě zaznamenali zvýšený počet závažných případů se zánětem jater. Data přicházejí a jsou zpracovávána se zpožděním, není tak známo, kolik onemocnění aktuálně státy evidují.

Poslední údaje jsou tak ke 12. květnu, kdy Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) evidovaly necelých 500 případů ve 30 zemích světa, z nichž 12 skončilo úmrtím dítěte. Nejvíce malých pacientů zemřelo ve Spojených státech (5) a Indonésii (5), zbylé dvě děti pocházely z Irska a Palestiny.

Související obsah

​Nejvíc nakažených dětí hlásí Velká Británie a Spojené státy. V první zmíněné zemi bylo minulý týden zaevidováno 176 případů u pacientů do 10 let. U jedenácti z nich došlo k tak závažnému poškození jater, že museli podstoupit transplantaci.

"Jedná se převážně o děti do 5 let věku, které měly zpočátku gastrointestinální příznaky (jako je průjem a nevolnost), po nichž následoval nástup žloutenky a akutní hepatitida," uvedl český Státní zdravotní ústav (SZÚ) s odkazem na report ECDC.

Ve Spojených státech bylo minulý týden zachyceno 109 případů, ve středu 18. května ale tamní Centra pro prevenci a kontrolu chorob (CDC) uvedla, že se počet zvýšil na 180. Od února ale neevidují žádná další úmrtí a počet transplantací se snížil z 15 na 9 procent.

Související obsah

​Co se týče zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru, ke 12. květnu bylo nahlášeno 115 případů akutní hepatitidy u dětí do 16 let, a to ve 14 státech. Česká republika mezi nimi není, mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová redakci TN.cz ale sdělila, že hygienické stanice jsou připravené a mají pokyny, jak postupovat v případě podezření na toto onemocnění.

Země Evropy Počet případů ke 12. květnu Země mimo Evropu Počet případů ke 12. květnu
Velká Británie 176 USA 109
Itálie 35 Brazílie 28
Španělsko 22 Indonésie 15
Švédsko 9 Izrael 12
Belgie 9 Kanada 11
Portugalsko 8 Japonsko 7
Dánsko 6 Kostarika 2
Nizozemsko 6 Srbsko 1
Irsko 6 Jižní Korea 1
Norsko 4 Guatemala 1
Řecko 3 Palestina 1
Francie 2 Panama 1
Kypr 2 Singapur 1
Polsko 1 Malajsie 1

Ze 115 případů v EU a EHS šest skončilo transplantací jater. Jedno dítě mladší 12 zemřelo, pocházelo z Irska.

Neznámý původ

Lékaři a vědci stále nevědí, jaký je původ této hepatitidy. "CDC nadále zkoumá možné příčiny, včetně testování a vyloučení některých virů, které běžně způsobují žloutenku A, B, C, D a E. U téměř poloviny dětí byl zjištěn adenovirus," uvedla CDC.

Odborníci z amerického zdravotního úřadu nejsou jediní, kteří se domnívají, že by za tím mohl být adenovirus. "Vyšetřování nadále naznačuje souvislost s adenovirem. Adenovirus je nejčastěji detekovaným virem v testovaných vzorcích," uvedla britská Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA) ve svém reportu.

Související obsah

​Adenoviry jsou skupinou virů, které obvykle způsobují mírná onemocnění, jako je nachlazení či "střevní chřipka". UKHSA však vyšetřuje i další možné příčiny nemoci.

Nebezpečné, ale vzácné onemocnění

Zdravotní úřady se snaží rodiče uklidnit tím, že pravděpodobnost, že jejich dítě onemocní touto hepatitidou, je velmi nízká. "Nicméně vyzýváme rodiče a opatrovníky, aby si uvědomili příznaky žloutenky, což je především zežloutnutí kůže nebo očí, a aby se v případě jakýchkoli obav obrátili na dětského lékaře," uvedla CDC.

Ačkoliv původ zatím není známý, neměla by se zanedbávat ani prevence. "Běžná hygienická opatření, včetně důkladného mytí rukou dětí, pomáhají omezit šíření mnoha běžných infekcí, včetně adenovirů," doplnila UKHSA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz