Zahraničí

Válku na Ukrajině může vyhrát Čína. Už udělala první krok

Válku na Ukrajině může vyhrát Čína. Už udělala první krok
Vladimir Putin s čínským protějškem Si Ťin-pchingem Zdroj: Profimedia

Rusko-ukrajinský konflikt bude nejspíš mít nečekaného vítěze. Čína se západní sankce vůči Rusku rozhodla využít ve svůj prospěch. Nakoupí třeba extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých rezerv.

Německo a další evropské státy uvalily embargo na ruskou ropu, která měla zůstat bez kupce. Toho se však rozhodla zneužít Čína a plánuje doplnit své strategické zásoby levnou ruskou ropou. Peking tak posiluje energetické vazby s Moskvou, informovala agentura Bloomberg.

"Ruská ropa typu Ural či Sokol se obchoduje třeba s třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard," popsal situaci na trhu s palivy ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Západní kupující postupně ukončují dovoz ruské ropy, aby si nepoškodili pověst nebo je nepostihli finanční sankce, což vytváří tlak na růst cen ropy mimo Rusko.

"Zdražující pohonné hmoty jsou na Západě, včetně EU a Česka, klíčovým zdrojem nejrapidnější inflace za posledních několik desítek let," doplnil Kovanda pro TN.cz.

Související obsah

Čína přes nižší cenu ropy naopak může zmírňovat svou inflaci. "Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem tak i proto může být právě ona," popsal ekonom strategii ekonomické velmoci.

"Čína oficiálně nezveřejňuje objem svých strategických rezerv. Odhady prováděné například pomocí satelitních snímků indikují, že má kapacitu disponovat více než miliardou barelů kombinovaných státních a komerčních rezerv," odhadl, jaké množství ropy může ruský soused koupit.

Video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz