Zahraničí

Opičí neštovice se šíří světem. Německo hlásí první případ

Případů opičích neštovic ve světě přibývá. Nemoc se už vyskytla ve Francii, Itálii, Švédsku i Austrálii. V Česku zatím tyto neštovice nejsou, lékaři na ně ale mají při diagnóze lidí s odpovídajícími příznaky dávat pozor. První případ v pátek ohlásilo Německo, nákaza se objevila u Mnichova.

Nemoc, která se většinou vyskytuje především v Africe, se v posledních týdnech objevuje v evropských zemích, Americe i Austrálii. Informovala o tom BBC.

Poté, co ve středu případy potvrdily Spojené státy, Španělsko i Portugalsko, hlásí ve své zemi nemoc i další státy. Nakažení se ve čtvrtek objevili ve Francii, Itálii, Švédsku i Austrálii. V pátek první případ ohlásilo Německo, informuje agentura Reuters. Nákazu potvrdil mikrobiologický armádní ústav, pacient je z Mnichova.

Opičí neštovice se do Austrálie dostaly z Evropy. Podle tamních úřadů je přivezl turista, který se do Sydney vrátil z dovolené, uvedla agentura Reuters

Související obsah

Celkem 17 případů prověřují úřady v kanadské provincii Québec. Dva už Kanaďané potvrdili. Jednalo se o lidi, kteří nedávno přijeli z Afriky. Právě z tohoto kontinentu se opičí neštovice dostaly do Evropy. Ve Velké Británii vzniklo první podezření 7. května u člověka, který přijel z Nigérie.

"V tuto chvíli nejsou v České republice hlášeny žádné případy ani podezření na toto onemocnění. Pravděpodobnost přenosu mezi jedinci bez blízkého sexuálního kontaktu je považována za nízkou," uvedl český Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve čtvrtek na svém webu. "V současnosti by zdravotníci měli v rámci diferenciální diagnostiky zvážit infekci opičími neštovicemi u jedinců s odpovídajícími klinickými příznaky," doporučil však.

Související obsah

"U lidí jsou příznaky opičích neštovic podobné, ale mírnější než příznaky pravých neštovic. Opičí neštovice začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází ke zduření lymfatických uzlin (lymfadenopatie)," vysvětlil SZÚ. Často se podle odborníků objeví vyrážka v oblasti genitálií. "Vyrážka prochází různými fázemi vývoje a může se podobat planým neštovicím nebo syfilidu. Onemocnění obvykle trvá dva až čtyři týdny, kdy se většina lidí uzdraví," informoval SZÚ.

U lidí, kteří nedostali vakcínu proti pravým neštovicím, může smrtnost nemoci dosahovat až 10 procent. U očkovaných je nižší a dosahuje asi 3,6 procenta. "Smrtnost je vyšší u dětí a mladých dospělých. Jedinci s oslabenou imunitou jsou zvláště ohroženi závažným až fatálním průběhem onemocnění," varoval ústav.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz