Zahraničí

Lukašenkovi vadí oblíbený román. Knihu museli v Bělorusku stáhnout z prodeje

Lukašenkovi vadí oblíbený román. Knihu museli v Bělorusku stáhnout z prodeje
Antiutopický román anglického spisovatele George Orwella | Zdroj: Profimedia

Bělorusko zakázalo prodej románu 1984 anglického spisovatele George Orwella. Kniha byla v Sovětském svazu a dalších zemích zakázána až do roku 1987. Podle nařízení by se měla z prodeje vyřadit všechna vydání. Splnění pokynů měla běloruská knihkupectví hlásit do čtvrtka.

Běloruské úřady zakázaly prodej románu 1984 od anglického spisovatele George Orwella. Informoval o tom opoziční list Naša Niva, který má údajně k dispozici kopii příslušného nařízení. "Vyřadit z prodeje všechna vydání Orwellovy knihy 1984. Splnění pokynu hlásit do 19. května," cituje list z nařízení.

Kniha popisuje totalitní společnost, ve které jsou lidé zbaveni občanských práv a individuality. Jsou také povinni se plně podřídit úřadům. Dále se zde objevuje kult Velkého bratra, který od lidí vyžaduje, aby se plně podřídili režimu. To se promítlo i do změn v řeči lidí. Slogany "Válka je mír", "Svoboda je otroctví" a "Velký bratr tě sleduje" se staly aforismy, tedy pořekadly s hlubším významem.

Související obsah

Román byl v Sovětském svazu a dalších komunistických zemích zakázaný až do roku 1987. Do běloruštiny bylo první vydání přeloženo v roce 1992. "V roce 2020 vyšel román znovu. O rok později vyšlo vzhledem k nárůstu počtu zájemců ještě další vydání. Kniha se tak stala hitem v mnoha knihkupectvích," píše list. Ve výsledku byla na 4. místě na seznamu bestsellerů. To není obvyklé u románu, který vyšel před několika desítkami let.

V pondělí policie zadržela vydavatele Andreje Januškeviče a zabavila mu 200 knih. List má sice kopii příkazu zakazujícího prodej knihy, ale z bezpečnostních důvodů ji nebude zveřejňovat. Zatím se neví, kolik knihkupectví příkaz obdrželo.

Související obsah

Britský spisovatel a novinář George Orwell se proslavil zejména satirizující novelou s názvem Farma zvířat a antiutopickým románem s názvem 1984, který vyšel 8. června 1949.

U románu 1984 byl autorovou největší inspirací, podobně jako u jeho dalších děl, Sovětský svaz. Kniha je významná zejména pro svou nadčasovost, autor v podstatě naprosto přesně odhadl politické principy, na kterých o několik desítek let později stála téměř celá východní Evropa a velká část Asie. 

Pálení knih ruskými okupanty

Román 1984 není jediným dílem, které v posledních dnech upadlo v nemilost. Na twitteru se objevily fotografie hořících ukrajinských knih. Podle autora příspěvku jde o díla o ukrajinské historii, která pálí ruští okupanti v Melitopolu.

https://twitter.com/ua_industrial/status/1526851468292136961

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz