Zahraničí

Rusko přitvrzuje. O plyn přišla další evropská země

Ruská společnost Gazprom přestává dodávat plyn do Finska. V pátek to oznámil finský Gasum. Zemi to ale ovlivní jen pramálo. Navíc už našla náhradu.

Počínaje sobotním ránem přestane do Finska proudit ruský plyn. V pátek to uvedl finský státní velkoobchod s plynem Gasum. Zmíněná společnost totiž odmítla platit za plyn v rublech, jak Rusko požadovalo.

"Je politováníhodné, že dodávky zemního plynu v rámci naší smlouvy o dodávkách budou nyní zastaveny," uvedl generální ředitel Gasum Mika Wiljanen.

Související obsah

Podle agentury Reuters ale finskou ekonomiku ovlivní odstávka jen pramálo. Většinu plynu, který Finsko používá, sice pochází z Ruska, celkově se však jedná pouze o 5 % veškerých zdrojů energie, které země užívá.

Finská společnost Gasum uvedla, že bude svým zákazníkům plyn i nadále dodávat, a to plynovodem Balticconnector, který vede do země z Estonska. Finské firmy se na ztrátu ruského plynu začaly připravovat v momentě, kdy začalo toto nebezpečí hrozit. Například lesnická skupina Stora Enso přešla na LNG.

"Na tuto situaci jsme se pečlivě připravovali a za předpokladu, že nedojde k výpadkům v přepravní síti plynu, budeme schopni v následujících měsících zásobovat plynem všechny naše zákazníky," dodal Wiljanen.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz