Zahraničí

Rusko odpojilo Polsko od plynu. Poté dodávky na chvíli obnovilo

Rusko odpojilo Polsko od plynu. Poté dodávky na chvíli obnovilo
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Rusko pozastavilo dodávky do Polska a Bulharska. Plyn do Polska ale po chvíli začalo zase posílat. Zatím není jasné, jestli se obnovily i dodávky do Bulharska.

S informací o přerušení dodávek ruského plynu do Polska přišel zpravodajský web onet.pl. Podle něj měl minulý týden vypršet termín pro zaplacení plynu v rublech. Polsko, podobně jako jiné evropské země, již dříve dalo jasně najevo, že na nové platební podmínky nepřistoupí.

Ve středu tedy do Polska přestal proudit ruský plyn. Poté, co dodávky v rámci smlouvy Jamal klesly na nulu, je však Rusko zase obnovilo. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na údaje sítě provozovatelů přepravních soustav Evropské unie. Zatím není jasné, jestli se obnovily i dodávky do Bulharska.

Gazprom však tvrdí, že dodávky plynu bulharské společnosti Bulgargaz a polské PGNiG zcela zastavil. Důvodem má být, že včas nezaplatily v rublech. Ruský holding to podle státní agentury TASS uvedl v prohlášení ve středu ráno.

Související obsah

​Polská ministryně klimatu Anna Moskwová v podvečer na twitteru napsala, že Polsko má dostatek zásob. "Polsko má potřebné zásoby plynu a ropy, které chrání naši bezpečnost. Již několik let jsme úspěšně nezávislí na Rusku. Naše sklady jsou naplněny ze 76 %. Plyn v polských domácnostech chybět nebude," ujistila.

Informaci později večer oficiálně potvrdila jak polská ropná a plynárenská společnost PGNiG, tak samotné ministerstvo klimatu a životního prostředí, kde zasedal krizový štáb. "Obdrželi jsme dopis od společnosti Gazprom, ve kterém oznámila úplné pozastavení dodávek v rámci smlouvy Jamal," uvedla PGNiG v prohlášení na svých webových stránkách.

Související obsah

​Dodávky všem spotřebitelům jsou podle společnosti realizovány standardně. Díky diverzifikaci zdrojů je prý schopna zajistit plyn i od jiných dodavatelů. Ministryně Moskwová na tiskové konferenci řekla, že Polsko je připraveno fungovat zcela bez dodávek ropy a plynu z Ruska.

Přerušení dodávek oznámilo i Bulharsko

Polsko není jediným státem, který by měl přijít o plyn z Ruska. Pozdě večer stejnou zprávu oznámilo i Bulharsko. "Společnost Bulgargaz dnes obdržela oznámení, že dodávky zemního plynu od společnosti Gazprom budou od 27. dubna 2022 pozastaveny," uvedl bulharský zpravodajský web Standart s odkazem na ministerstvo energetiky.

Související obsah

​Bulharská strana přitom prý splnila řádně všechny své závazky. Ministerstvo energetiky i Bulgargaz už podnikly kroky k nalezení alternativních dodávek zemního plynu a řešení stávající situace.

Co se týče Česka, ministerstvo průmyslu a obchodu zatím nepozoruje žádné signály, které by naznačovaly přerušení dodávek ruského plynu. "Současné dodávky zemního plynu do České republiky jsou stabilní a nepozorujeme žádné výpadky," řekl redakci TN.cz mluvčí resortu Vojtěch Srnka. V tu dobu ale ještě resort nedisponoval informací o pozastavení dodávek do Bulharska.

Více o nových podmínkách Ruska, podle kterých chce přijímat platby za plyn pouze v rublech, se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz