Ekonomika

Mimořádnou pomoc od EU dostane pět států. Česko je mezi zeměmi unikátem

Mimořádnou pomoc od EU dostane pět států. Česko je mezi zeměmi unikátem
Zdroj: TV Nova

Evropská komise poskytne České republice kvůli válce na Ukrajině mimořádnou pomoc ve výši přibližně 670 milionů korun. Finanční podporu získají i další čtyři státy, Česko je mezi nimi ale jedinou zemí, která nemá s Ukrajinou společné hranice.

V České republice získalo dočasnou ochranu již téměř 350 tisíc občanů Ukrajiny. Z hlediska migrace tak Česká republika patří mezi nejvíce postižené země. I proto získá od Evropské komise z Azylového, migračního a integračního fondu mimořádnou finanční pomoc. Do státního rozpočtu přiteče 27,4 milionu eur, přibližně tedy 670 milionů korun.

Související obsah

​Nejen, že Česko dostane finanční podporu, zjednodušit se má ale také podle ministerstva vnitra administrativa. "Vážíme si toho, že nám Evropská unie pomáhá kompenzovat alespoň část nákladů, které nám kvůli válce na Ukrajině vznikly. Je to jasný důkaz toho, že Evropská komise vidí, pod jakým tlakem jsme, ačkoliv s Ukrajinou přímo nesousedíme," sdělil šéf resortu Vít Rakušan.

Česká republika bude jediným státem, který pomoc dostane, i když s válkou zmítanou zemí nesousedí. Evropská komise finančně podpoří ještě Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz