Zahraničí

Putin se vysmál útokům na Rusko, Šojgu představil plán odvety Západu

Rusko kromě západních sankcí čelí "rozsáhlé agresi v kybernetickém prostoru". Na pátečním zasedání ruské bezpečnostní rady to řekl prezident Vladimir Putin. Útoky podle něj vede několik států, Moskva je ale dokázala bez potíží odrazit. Ministr obrany Sergej Šojgu nastínil, jakým způsobem Rusko zareaguje na posilování východního křídla Severoatlantické aliance (NATO).

Sankce na Rusko nedopadly tak, jak si Západ představoval, zopakoval na zasedání své bezpečnostní rady prezident Vladimir Putin. Skupinu států pak obvinil z "kybernetické agrese", konkrétní země ale nejmenoval. Informovala o tom státní agentura TASS.

"Počet kybernetických útoků na ruskou informační infrastrukturu v posledních letech neustále roste. Se zahájením speciální vojenské operace na Donbasu na Ukrajině se akce v této oblasti ještě vyostřily, jsou vážnější a probíhají ve větším měřítku," řekl Putin. 

Související obsah

Hackerské útoky podle něj probíhají vždy podle stejného schématu a mají za nimi stát západní vlády. "Už dnes lze ale říci, že kybernetická agrese proti nám, stejně jako sankční útok na Rusko, selhaly. Byli jsme na to připraveni, je to výsledek systematické práce, kterou jsme za poslední roky prováděli," doplnil šéf Kremlu.

Moskva připravuje reakci na posílení východního křídla NATO. Probíhá už delší dobu, spojenci ale navyšování vojenské přítomnosti zintenzivnili po začátku rusko-ukrajinského konfliktu. Rusko tvrdí, že se tím cítí ohroženo. Alianční misi na východě Slovenska velí čeští vojáci. Před dvěma týdny je navštívila americká první dáma Jill Bidenová, připomněl portál NPR.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua budou protiopatření zahrnovat dodávky moderních zbraní a dalšího vojenského vybavení na základny na západních hranicích země. 

Související obsah

"Do konce roku v západním vojenském okruhu zformujeme 12 vojenských jednotek a podjednotek. A ve stejném termínu jim dodáme na dva tisíce kusů moderního vybavení," řekl Šojgu během jednání ruské bezpečnostní rady.

Kvůli vzrůstajícímu bezpečnostnímu napětí v Evropě souvisejícímu s válkou na Ukrajině podaly Švédsko a Finsko přihlášku do NATO. Oba státy byly od druhé světové války neutrální.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz