Domácí

Velká změna na nejvyšší hoře Česka. Vyrostou na ní nerezové zábrany

Velká změna na nejvyšší hoře Česka. Vyrostou na ní nerezové zábrany
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Dočasné ochranné sítě vystřídají pevné zábrany. Už v příštím týdnu začnou stavební práce na nejvyšší hoře v Česku. Na Sněžce se také v průběhu letošního roku opraví další část horské stezky.

Uprostřed příštího týdne začnou na Sněžce nutné stavební práce. Tou nejdůležitější bude stavba zábran, které se budou skládat z více než stovky sloupků, mezi nimiž budou natažené nerezové řetězy. Opatření by mělo oddělit návštěvnické prostory od míst, kam se nesmí.

"Budování zábradlí začne v úterý nebo ve středu, a to hloubením jamek pro sloupky. Od poloviny června máme v plánu montáž nerezových komponentů. Sloupky budou zabetonované v zemi a mezi nimi bude dvojitý nerezový řetěz," informoval podle ekolistu.cz Pavel Klimeš, který se svou stavební firmou dostal práce na starosti.

Související obsah

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP), která stavební práce bude financovat, si od vybudování stálých zábran na vrcholu Sněžky slibuje zvýšení ochrany přírody v oblasti, která patří k nejnavštěvovanějším a zároveň nejvzácnějším v Krkonoších. Ochranáři doposud na vrcholu nejvyšší české hory instalovali před hlavní turistickou sezonou pouze metr vysoké dočasné sítě.

Kromě zábran je také naplánovaná rekonstrukce vysokohorského chodníku od horní stanice kabinové lanovky na vrchol Sněžky. Nejprve musí odstranit původní, aby mohla v září přijít na řadu samotná oprava chodníku.

Související obsah

"Kámen bude z Polska, půjde o žulu ze západních Krkonoš a k přepravě poslouží přepravní vaky zavěšené pod vrtulníkem. Štětování budeme provádět na 325 metrech čtverečních. Bude tam potřeba navozit zhruba 400 tun materiálu, většinu z toho přepraví vrtulník. Ne všechno je ale kámen, půjde i o materiál na sloupy a další věci," řekl Klimeš.

Letošní stavební práce jsou jen pokračováním oprav z let 2018 až 2020. Veškeré plánované práce v hodnotě 17,8 milionu korun bez DPH mají být na Sněžce hotové nejpozději v září 2023.

Vrchol Sněžky v zimě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz