Domácí

Rychlebské hory hlásí výskyt vlků. U Vsetína šelmu někdo srazil autem

Rychlebské hory hlásí výskyt vlků. U Vsetína šelmu někdo srazil autem
Fotopast zachytila vlka v Rychlebských horách Zdroj: Hnutí Duha

V oblasti Rychlebských hor se v posledních měsících pohybují nejméně dva vlci. Jejich přítomnost se teď podařilo doložit fotopastí, jednoho se povedlo natočit u obce Vlčice. Mezi Vsetínem a Jablůnkou se ve čtvrtek našla jedna šelma mrtvá, někdo ji zřejmě srazil autem. Informovali o tom ochránci přírody.

Přítomnost vlků v Rychlebských horách už v minulosti zaznamenali dobrovolníci Vlčích hlídek, teď se ale jejich přítomnost podařilo doložit i fotopastí. Snímek zachycuje jednoho vlka mezi stromy, v oblasti ale nemá být sám, píší ochránci přírody na svém webu.

Na konci minulého týdne se někomu podařilo natočit jiného vlka, jak přechází cestu v obci Vlčice. "Je to ve Vlčicích na příjezdu od Uhelné. Na videu je patrné, že je zraněn a nedošlapuje na zadní nohu. Co k tomu dodat? No kde jinde by měl být vlk než ve Vlčicích," okomentovalo výskyt zvířete vedení obce na svém facebookovém účtu.

Související obsah

Pokud by se někomu podařilo znovu zraněnou šelmu zahlédnout, může se ochráncům ozvat na e-mailové adrese stopy@selmy.cz. Ochránci uvítají každou informaci o poraněném zvířeti.

Srážka s autem

Ochránci přírody v neděli informovali o nálezu mrtvého vlka na čtyřproudé silnici I/57 mezi Vsetínem a Jablůnkou. Ve čtvrtek někdo šelmu pravděpodobně srazil autem, až genetická analýza potvrdí, jestli patřila k jedné ze dvou beskydských smeček. 

Související obsah

Daný úsek silnice má podle ochránců přírody několik kritických míst, kde se infrastruktura kříží s biotopem chráněných druhů velkých savců.

​"Mezi obcemi Jarcová a Semetín má navíc v budoucnu dojít k výstavbě nové přeložky silnice a v kritickém místě koridoru v blízkosti obce Bystřička i ke stavbě mimoúrovňové křižovatky. Bez potřebných opatření by tím došlo ke ztrátě posledních průchozích koridorů mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem," informovali ochránci.

Podle ochránců přírody může být fragmentovaná krajina Beskyd pro vlky, rysy a medvědy nebezpečná. "Srážky na silnicích spolu s pytláctvím ohrožují populace velkých šelem v Západních Karpatech," dodali ochránci přírody, kteří o zlepšení prostupnosti krajiny v Beskydech a dalších oblastech Karpat usilují v mezinárodním projektu SaveGREEN.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz