Zahraničí

Další země se bojí Ruska. Velká Británie jí chce pomoci s obranou

Další země se bojí Ruska. Velká Británie jí chce pomoci s obranou
Ruští vojáci na Ukrajině (24. února 2022) | Zdroj: Profimedia

Velká Británie chce, aby Moldavsko mělo moderní zbraně. Země by tak lépe mohla čelit hrozbě ruské invaze. V rozhovoru pro britský deník The Telegraph to řekla ministryně zahraničí Liz Trussová.

Velká Británie se chystá podpořit Moldavsko a pomoci mu vyměnit jeho vybavení ze sovětské éry za moderní zbraně. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová informovala, že s Moldavskem právě probíhají jednání.

Země není členem Severoatlantické aliance, existují proto určité obavy, že by mohla být dalším cílem ruské agrese. "Chtěla bych vidět Moldavsko vybavené podle standardu NATO. Toto je diskuse, kterou vedeme s našimi spojenci," řekla šéfka diplomacie deníku The Telegraph.

Související obsah

​Ruský prezident Vladimir Putin měl podle britské ministryně zahraničí naprosto jasno ve svých ambicích vytvořit větší Rusko. "To, že jeho pokusy o dobytí Kyjeva byly neúspěšné, neznamená, že tyto ambice opustil," vyjádřila Trussová svůj názor na další plány ruského prezidenta. 

Pokud by plány Trussové vyšly, členové NATO by Moldavsku poskytli moderní zbraně a naučili by tamní vojáky, jak je používat. Moldavsko má k dispozici pouze asi 6 000 vojáků a přes 60 tisíc záložníků. Země je neutrální a nesnaží se vstoupit do NATO. Chtěla by se však stát členem Evropské unie.

Na jejím území leží separatistický proruský region Podněstří. Někteří ruští politici a vojenští velitelé v minulých týdnech zmiňovali jako cíl vytvořit pozemní spojení Ruskem anektovaného Krymu právě s Podněstřím. Ukrajinu by tak odřízli kompletně od přístupu k moři.

Rusko přitvrzuje. Finsku zastavilo dodávky plynu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz