Domácí

Řada škol čelí existenčním problémům. Nemohou se dostat k penězům ve Sberbank

Stovky institucí a organizací po celé republice se potýkají s existenčními problémy, protože se nemohou dostat ke svým penězům na účtech ruské banky Sberbank, která je v likvidaci. Některá zařízení, aby vůbec přežila, si musejí půjčovat a leckdy jde i o milionové částky.

Speciální školka v Jihlavě se stará o čtyři stovky dětí, z toho 120 jich má různá postižení. Kvůli pěti milionům korunám, které mají ve Sberbank, jsou na pokraji krachu. "Jsme na tom opravdu velmi špatně," prozradila ředitelka školky Ljubica Váchová.

Mateřská škola si musela od svého zřizovatele, kterým je město, půjčit 600 tisíc korun na základní provoz, jinak by nepřežila. "Nebyli bychom schopni platit základní energie v zařízení. Nemáme na nadstandardní vybavení školy, pomůcky," posteskla si ředitelka.

Související obsah

​Nedaleká základní škola má u Sberbank zadržených šest milionů korun, půjčit si musela 1,5 milionu. "Peníze, které doufám brzy obdržíme, nám velmi pomohou," řekla ekonomka ZŠ E. Rošického v Jihlavě Alena Coufalová.

Samotná Jihlava, která půjčuje peníze svým organizacím, má přitom u Sberbank 150 milionů korun. Tyto zadržované peníze ohrožují dlouhodobé investice a projekty města. "Pokud by se to táhlo několik let, byl by to problém," okomentoval situaci náměstek primátora Petr Ryška (ODS).

Podobné problémy mají stovky institucí po celé republice. Kraj Vysočina má zadržované více než dvě miliardy korun. V Senici na Hané je ohrožena stavba kanalizace. Obec má ve Sberbank 40 milionů. "Stát nám do této doby vůbec nepomohl, takže jsme nuceni vzít si komerční úvěr," prozradil starosta Senice na Hané Michal Tichý (Nez.).

Související obsah

​Letos se věřitelé k zadržovaným penězům podle všeho nemají šanci dostat. Jestli se jim to povede, tak nejdříve napřesrok. "Likvidátorka již v bance působí a v současné době si sestavuje takzvanou vstupní rozvahu, vstupní audit," uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Pokud bude majetek Sberbank vyšší než její závazky, začnou se peníze vyplácet všem věřitelům stejně v jejich poměrné výši. V opačném případě by se nejdříve začali vyplácet věřitelé s přednostním právem a na ty menší už by se poté nemuselo dostat.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz