Naše Česko

Nalezené liščí mládě dostalo druhou šanci. Tohle nikdy nedělejte

Nalezené liščí mládě dostalo druhou šanci. Tohle nikdy nedělejte
Mládě lišky Zdroj: NP České Švýcarsko

Turisté našli minulou sobotu nedaleko Dolského mlýna u Jetřichovic blízko turistické stezky chlupaté mládě, které při dotyku reagovalo kňučením. Přivolaní správci NP České Švýcarsko zjistili, že se jedná o lišku, a rozhodli se jí dát druhou šanci. Důrazně však opakují, aby se lidé mláďat v přírodě nedotýkali a nebrali si je domů.

Lidé, kteří chlupaté mládě našli, se původně domnívali, že se jedná o malé vlče. Zvíře leželo v podmáčené trávě u malé studánky pod skalní stěnou, na dotyk reagovalo kňučením a nebylo schopné většího pohybu. Nálezci se proto obrátili na Správu Národního parku České Švýcarsko, ta o celém příběhu informovala na facebooku.

Správci na místě zjistili, že jde o liščí mládě staré tři až čtyři týdny. Podle nich bylo apatické, ale nemělo nic zlomené a břicho mělo plné potravy. Do příjezdu správců bylo mimo bezpečí nory více než pět hodin.

Související obsah

"Lidé z NP, kteří se k mláděti dostali mezi prvními, měli před sebou dvě rozhodnutí. Přemístit mládě mimo turistickou stezku a vše nechat na přírodě – na základě prvotního posouzení zdravotního stavu byly šance mláděte na přežití velmi mizivé. Anebo se pokusit mládě zachránit – avšak s vědomím toho, že se již do volné přírody nikdy nevrátí," popsali správci situaci.

Mládě nakonec dostalo druhou šanci, i když na život v zajetí. "Zaslouží se ale také dodat, že pokud by mládě nebylo nalezeno na rušné turistické cestě (lidském výtvoru), ale uprostřed lesa, nechali bychom toto mládě vlastnímu osudu," informovali správci. Podle nich by za mládětem liška nepřišla, protože se nacházelo příliš blízko rušné turistické cesty, a i kdyby jej hledala, tak by se neodvážila přijít. Šance na přežití v přírodě tak mělo minimální.

Druhá šance

Po tomto rozhodnutí lišče převezli do dočasné péče, kde dostalo napít a najíst. V průběhu ošetřování správci zjistili, že mládě zřejmě spadlo ze skály. Točilo se totiž do kolečka, v jednu chvíli přepadalo přes hlavu a šilhalo.

"Zároveň jsme si také ověřili, že nad skálou je liščí nora, odkud nejspíše mládě pocházelo. Po pár dnech se ale oči 'spravily' a lišče má již pohyby normální. Je po kontrole veterinářem a s největší pravděpodobností nebude mít ze svého sobotního dobrodružství trvalé následky," uvedli správci. 

Související obsah

​Divoké zvíře není dle českých zákonů možné mít v dlouhodobé péči, musí se o něj postarat organizace, která k tomu má oprávnění. Správci z Národního parku České Švýcarsko znovu upozorňují, aby lidé mláďata z volné přírody nebrali a nedotýkali se jich. Pokud si nejste jistí, jestli zvíře potřebuje vaši pomoc, obraťte se na odborníky ze záchranné stanice.

"Své psy mějte vždy pod dohledem, aby se nemohli v jarním období s žádným mládětem setkat," dodali správci. Pro lepší přehled, jak se v takovýchto situacích zachovat, je možné si stáhnout aplikaci "Zvíře v nouzi" od Českého svazu ochránců přírody. Užitečné je také mít ve svém telefonu uložené číslo na nejbližší záchrannou stanici.

Mapa záchranných stanic v České republice:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz