Ekonomika

Ceny nájmů rostou. Bydlení prudce zdražuje i v menších městech

Po Praze a Brnu začíná bydlení zdražovat i v ostatních městech. Prudký růst nájemného zaznamenali již také ve Zlíně a Pardubicích. Nejen nájmy, ale i samotné nemovitosti jsou tak drahé, že už se téměř nevyplatí si je koupit ani jako investici.

Vypadalo to, že ceny nájmů už výše jít nemůžou. Přesto ve Zlíně za poslední měsíc opět stouply. "Začínáme zhruba od 9 900 korun u 1kk a lítá to až ke 12 500 korunám," prozradil realitní makléř Michal Bartl. "Včetně energií to u 2+1 začíná na 12 500 korunách a jedem až k nějakým 18 000 za měsíc," dodal.

Nájmy rostou i v menších městech, což pociťují i manželé Šeďovi z Holešova na Kroměřížsku. "Platíme 12 400 celkem za dvoupokojový byt. Kdyby tu měl jeden zůstat, tak by tady vůbec nemohl existovat, protože už by neměl na jídlo, na nic," posteskla si paní Šeďová, která je důchodkyně.

Ceny nerostou jen ve Zlínském kraji, lidé si stěžují také v Ostravě a Pardubicích. "Zájem o byty 2+1 a 2kk na pronájem je veliký s tím, že ceny těchto pronájmů se pohybují od 13 tisíc plus energie. Záleží kolik lidí v bytě bydlí, většinou to bývají tři tisíce," uvedla privátní makléřka Štěpánka Mimrová.

Související obsah

​"Značná část majitelů má svoji nemovitost pořízenou na hypotéku a jelikož v současné době rostou hypoteční sazby České národní banky, pronajímatelé přenášejí ty rostoucí náklady na lidi, kteří jsou u nich v podnájmu," vysvětlil ekonom Jiří Nožička.

Dlouhodobě roste i cena nemovitostí. Podle odborníků už se téměř nevyplatí si koupit byt jako investici. "Návratnost toho bytu bude kolem třiceti let, a to začínáme. Ty novostavby budou ještě dražší, a tudíž ta návratnost bude delší. Počítejme spíš třicet pět, čtyřicet, čtyřicet pět let," tvrdí Bartl.

Už před začátkem války na Ukrajině odborníci předpokládali růst nájmů v tomto a příštím roce až o dvacet procent. Kvůli dopadům války nyní avizují až třicetiprocentní růst.

Michal Borovský, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz