Ekonomika

ČNB zřejmě znovu zvýší úrokové sazby. S novým guvernérem ale přijde změna

Česká národní banka (ČNB) pravděpodobně ještě v červnu zvýší základní úrokové sazby, které ovlivňují úroky úvěrů. Stane se to měsíc před tím, než se do jejího čela postaví místo Jiřího Rusnoka Aleš Michl. Ten není zastáncem dalšího zvyšování sazeb. Aby ale mohl prosazovat své postupy, potřebuje většinu v bankovní radě a s tím by mu mohl pomoci prezident.

Nový guvernér, nová strategie pro boj s inflací. Podle Jiřího Rusnoka je ale aktuální zvyšování úrokových sazeb správnou cestou. "ČNB má nejsilnější nástroj, a to jsou základní úrokové sazby. Bez nich se s inflací bude bojovat hůře. Inflace se nedá podle mého názoru vysedět," tvrdí Rusnok.

"Za rok a půl bychom to mohli, alespoň podle všech prognóz, dostat pod kontrolu a vrátit se do normální situace, co se týče inflace," prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Související obsah

​Ekonomové očekávají, že ČNB ještě v červnu, před koncem Rusnokova mandátu, opět úrokové sazby navýší. Aktuálně jsou přitom na 5,75 %, tedy nejvýše od roku 1999. "Lze velmi pravděpodobně očekávat v červnu ještě další zvýšení úrokových sazeb. Já osobně očekávám, že úrokové sazby se zastaví někde mezi 6 až 7 %," vyjádřila se ekonomka Helena Horská.

Další nástroj pro boj s inflací je posilování koruny, tedy snižování jejího množství v oběhu. To ale samo o sobě inflaci nevyřeší. "Kdybyste chtěli sundat inflaci jenom o jeden bod, třeba z třinácti procent na dvanáct, tak by koruna musela posilovat o 10 %. Pokud byste chtěli sundat inflaci ze 14 % na 12, tak by musela posilovat o 20 %," vysvětlila Horská.

Související obsah

​Aby nový guvernér mohl prosazovat svou politiku, musí mít většinu v sedmičlenné bankovní radě. Aktuálně má Michl podporu Oldřicha Dědka. Spolu s Rusnokem ale končí mandát také dalším dvěma členům, které jmenuje prezident Zeman.

Do nového složení může mluvit i sám Michl. "Pokud prezident budoucího guvernéra vyslechne a jeho názory, jeho doporučení nějakým způsobem zváží, tak v tomto smyslu může," upřesnil Rusnok.

Česko je s inflací 14,2 % třetí nejvíce zasaženou zemí v Evropské unii. Důvodem je hlavně dlouhodobá nízká nezaměstnanost a následný tlak na vyšší mzdy. Problémem je ale také pomalá výstavba bytů, která žene ceny nemovitostí vzhůru.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz