Ekonomika

Lidem výrazně zdraží hypotéky. Úroky mohou dosáhnout klidně deseti procent

Úroková sazba komerčních hypoték by do konce roku mohla podle prognóz ekonomů překročit desetiprocentní hranici. Nasvědčují tomu i modely České národní banky. Výsledek bude ten, že lidem se výrazně zdraží hypotéky. A to i o několik tisíc korun měsíčně.

Základní model České národní banky počítá s tím, že by hlavní úroková sazba mohla zanedlouho přesáhnout osm procent. V takovém případě by podle ekonomů mohly mít hypotéky od komerčních bank brzy dvouciferné úrokové sazby.

"Umím si představit, že interní modely, které používá Česká národní banka, už teď ukazují, že by úroková sazba, kterou stanoví, měla být kolem deseti procent. Pak by to znamenalo sazbu na hypotékách třeba 11 nebo 12 procent," předpovídá ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

"Pokud by byly úrokové sazby vysoké deset a více procent, znamenalo by to, že by se hypoteční trh prakticky zastavil. Takto vysoký úrok by akceptoval asi opravdu málokdo," řekl ekonom David Marek.

K dalšímu navýšení úrokových sazeb by mohla Česká národní banka přistoupit už ke konci června. V takovém případě by mohly úroky překročit i šest a půl procenta.

"V tuto chvíli platí, že tlak na další zvyšování hypotečních sazeb bude pokračovat. Vidíme to i na trhu, že právě ty úrokové sazby delší tržní splatnosti, které jsou důležité pro hypoteční sazby, postupně rostou," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Související obsah

Pokud se podaří zkrotit inflaci do jednoho roku, pak by se prý ale úroky mohly začít znovu snižovat a dostat se zpátky ke zhruba třem až čtyřem procentům. Záleží teď prý i na tom, jakou měnovou politiku nastaví nastupující guvernér České národní banky. Právě on by mohl navyšování úroků zastavit, nebo alespoň zbrzdit.

"Pokud někdo opravdu nespěchá s pořízením vlastního bydlení, tak teď je možná jedna z těch nejhorších dob na to, kdy si brát hypotéku a zadlužovat se. V tomto případě je také důležité zvážit, zda není levnější alternativou bydlet ještě nějakou dobu v nájmu," radí Marek.

Podle odborníků je potřeba připravit rodinné rozpočty na navýšení splátek:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz