Domácí

Páteční bouře mohla být středně silné derecho. Největší sílu měla na Plzeňsku

Páteční bouře mohla být středně silné derecho. Největší sílu měla na Plzeňsku
Bouře v Česku Zdroj: TV Nova

Páteční bouře byla zřejmě podle meteorologů úkaz nazývaný derecho, které hodnotí zatím jako slabé. Nadále však prověřují škody, které by vypovídaly o rychlosti nárazů větru. Pokud se ukáže, že vítr přesahoval rychlost 33 metrů za sekundu, mohla by se bouře překlasifikovat na středně silné derecho.

Bouře, která se v pátek prohnala Českem, spadá do kategorie bouří derecho. Tak je označován bouřkový jev, který dosahuje síly vichřice a je dlouhý až několik set kilometrů. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to v neděli večer uvedli na svém facebookovém účtu.

Bouřka vznikla v Německu, odkud se šířila na naše území. V Bavorsku naměřili meteorologové rychlost větru nad 25 m/s (tedy 90 km/h). S přechodem do Česka vítr sílil, v Plzni například meteorologové naměřili 35 m/s. Dále už rychlost větru spíše slábla. I tak ale bouřka napáchala značné škody.

Související obsah

"Jelikož jde o větrnou událost spojenou s jedním rychle postupujícím bouřkovým systémem, kdy ucelený pás nárazů větru o rychlosti alespoň 25 m/s, nebo pás škod způsobených větrem s přehledem dosáhl délky přes 400 km (u změřených nárazů 545 km a u škod větrem 630 km), můžeme hovořit o jevu zvaném derecho. Z prozatímních dat můžeme potvrdit, že šlo přinejmenším o slabé derecho," uvedli meteorologové.

Je ale možné, že se klasifikace ještě změní, pokud se prokáže, že nárazy větru o rychlosti nad 33 m/s způsobovaly škody i jinde než v Plzni.  

"Pokud se krom plzeňského nárazu větru podaří nalézt škody, jež by ukazovaly na nárazy větru nad 33 m/s i v jiných regionech, mohla by klasifikace jevu být ještě přehodnocena například na středně silné derecho," objasňují meteorologové.

Související obsah

V Plzeňském kraji vyjížděli hasiči nejčastěji ke spadlým stromům. Ty v některých případech spadly na dráty elektrického vedení a začaly hořet. "Nejčastěji hasiči odstraňovali popadané stromy. Ty většinou padaly do cest, ale několik jich padlo i na dům," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Pojišťovny stále přijímají hlášení o vzniklých škodách. Pojišťovna Allianz odhaduje, že oproti běžným víkendům bude počet nahlášených škod zhruba o 200 až 300 vyšší. "Klienti zatím škody z pátku postupně nahlašují. Vidíme, že se jedná převážně o škody na majetku, které jsou způsobené přepětím nebo podpětím a také pádem stromu. Nárůst počtu nahlášených pojistných událostí registrujeme také u vozidel, kde je rovněž častou příčinou pád stromu nebo větve," řekla mluvčí pojišťovny Marie Petrovová. Na vyčíslení škody je ale podle ní zatím brzy.

Průběžný finanční odhad škod má naopak pojišťovna Kooperativa. "Prozatím nám klienti nahlásili 273 škod za celkem asi 8,3 milionu korun," uvedl mluvčí Milan Káňa. Dle jeho slov nahlašovali klienti pojišťovně zejména poničené střechy. 

Česko zasáhly silné bouřky. Na Rakovnicku do domu udeřil blesk:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz