Zahraničí

Covid minulostí? Zapomeňte! Podle vědců jej můžete chytit několikrát za rok

Covid minulostí? Zapomeňte! Podle vědců jej můžete chytit několikrát za rok
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

V budoucnu se budou i plně naočkovaní lidé potýkat s koronavirem několikrát do roka. Předpokládají to epidemiologové z USA i Jihoafrické republiky. Toto tvrzení jde proti dosavadním odhadům, že bude koronavirus způsobovat větší či menší vlny, podobně jako to dělá chřipka na podzim.

Dle předpovědi vědců lze očekávat, že koronavirus nikdy úplně nevymizí. Varianta omikron totiž prokázala, že je možné, aby virus alespoň částečně obešel imunitu, kterou člověk získá díky očkování. Píše o tom deník The New York Times.

Zdá se tedy, že reinfekce je něco, s čím musíme v případě koronaviru počítat. Jde totiž ruku v ruce s množstvím variant, které je tento virus schopný vytvořit. "Pokud to budeme zvládat tak, jak to zvládáme nyní, většina lidí se nakazí několikrát do roka," řekl Kristian Andersen, virolog z The Scripps Research Institute v San Diegu. "Byl bych velmi překvapen, kdyby to tak nedopadlo," dodal.

Související obsah

Na začátku pandemie však vědci předpokládali, že se bude koronavirus chovat obdobně jako chřipka. V takovém případě by se každý rok na podzim objevila vlna nákazy, proti které by bojovalo sezonní očkování.

Místo toho se ale koronavirus chová spíše jako jemu příbuzné viry, které způsobují nachlazení po celý rok. Podle vědců je proto možné, že se většina lidí v budoucnu nakazí koronavirem i několikrát do roka. Usuzují tak na základě toho, že ti, kteří byli naočkováni proti variantě omikron, se už mohli nakazit nejnovějšími mutacemi.

"Zdá se mi pravděpodobné, že to bude dlouhodobý vzorec. Virus se bude dál vyvíjet. Pravděpodobně bude mnoho lidí, kteří během svého života dostanou mnoho mnoho reinfekcí," řekla Juliet Pulliamová, epidemioložka na Stellenbosch University v Jihoafrické republice.

Přesto vědci zdůrazňují, že očkování nijak nepostrádá svůj smysl a zásadní měrou snižuje riziko, že bude pacient potřebovat lékařskou pomoc nebo skončí v nemocnici.

Zájem o očkování klesá. Podzimní vlna je podle odborníků nevyhnutelná:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz