Zahraničí

Neúspěšný atentát na Putina. Po začátku války se ho prý pokusili zabít

Neúspěšný atentát na Putina. Po začátku války se ho prý pokusili zabít
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin přežil pokus o atentát. Tvrdí to šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov. Před asi dvěma měsíci ho podle něj napadli Kavkazané.

"Proběhl pokus o atentát na Putina," řekl deníku Ukrajinska pravda Budanov. "Byl dokonce napaden, jak se říká, po linii představitelů Kavkazu, stalo se to docela nedávno. Je to neveřejná informace. Byl to naprosto neúspěšný pokus, ale opravdu se to stalo. Bylo to asi před dvěma měsíci," sdělil.

Celý rozhovor pro ukrajinský deník vyjde až v úterý, v pondělí ale vydal ukázku. "Opakuji, že pokus byl neúspěšný. Nebyly o něm na veřejnosti žádné informace, ale stalo se to," prohlásil v interview mimo jiné Budanov.

Ruský prezident už v roce 2017 v rozhovoru s Oliverem Stonem tvrdil, že přežil pět pokusů o atentát. Pokud by se slova šéfa ukrajinské rozvědky potvrdila, šlo by o první pokus o zabití Putina od začátku války, upozornil deník Daily Mail.

Související obsah

Budanov však s invazí na Ukrajinu pokus o atentát nespojil. Putin má na Kavkaze spoustu nepřátel (mimo jiné kvůli invazi do Gruzie z roku 2008). Informace šéfa ukrajinské rozvědky se navíc zatím nepodařilo nezávisle ověřit.

Už na začátku května Budanov tvrdil, že Ukrajina ve válce zvítězí a v čele Ruska dojde ke změně. "Tento proces už začal," uvedl pro stanici Sky News. Na otázku, jestli se chystá puč, odpověděl: "Ano, jdou tímto směrem a nejde to zastavit."

Právě kvůli podobným tvrzením se jej novinář Sky News zeptal, jestli pouze nešíří propagandu. "Tohle je moje práce, pokud ne já, kdo jiný by to měl vědět," obhajoval se.

Putin se vysmál útokům na Rusko:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz