Domácí

Školy i školky se plní dětmi z Ukrajiny. Inspektoři zjišťovali, kolik zbývá míst

Počet ukrajinských dětí v českých mateřských a základních školách stoupá. Oproti dubnu je jich o 12 procent víc, zhruba 29 800. Řada škol tak naráží na své limity. Podle školních inspektorů například do mateřských škol ještě nezačala chodit většina registrovaných dětí. Největší nápor očekávají od nového školního roku.

Inspektoři navštívili 70 procent mateřských a základních škol, které vzdělávají 10 a více ukrajinských dětí. Jednou z nich byla i pražská ZŠ Pod Žvahovem. "Kontrola probíhala tak, že inspektoři České školní inspekce s námi probírali, jak to ve skutečnosti funguje ve škole. Byli se podívat na třídu, kde jsou integrováni," popsal televizi Nova ředitel školy Jan Horkel.

V této pražské základní škole mají 15 dětí od 7 do 14 let. Zatím se učí v jedné společné třídě. "Daří se nám je integrovat tak, že zčásti jsou spolu, zčásti jsou u svých budoucích kmenových tříd a já myslím, že se to velmi daří," dodal.

Škola najala i ukrajinskou učitelku, kterou zatím platí ze svého rozpočtu. "Děti jsou teď šťastné. V cizí krajině, ale šťastné jako doma," uvedla Nadija Savchuk. Téměř všechny děti už tu mluví česky. Mladší se oproti starším učí jazyk rychleji a dokonce české děti se od svých zahraničních spolužáků učí ukrajinsky.

Související obsah

​Počet ukrajinských žáků stoupá. Data k polovině května ukazují, že základní školy navštěvuje 26 tisíc dětí, v mateřských školách je jich 3 800. Podle inspektorů se přibližně polovina zařízení už teď potýká s kapacitními a personálními problémy. A může jich přibývat. "Víme, že zhruba 75 procent dětí do mateřských škol ještě nenastoupilo a v případě základních škol jsou to dvě třetiny žáků," upozornil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Třeba MŠ U Železničního mostu má aktuálně pouze čtyři ukrajinské žáky a podle její ředitelky Marie Polákové se pro další bude hledat volné místo těžko. "Teď aktuálně probíhaly zápisy a spousta dětí se ještě nedostala, takže těch míst tady bude úplně poskromnu, obávám se. Pro ukrajinské děti budeme mít všechny mateřské školy tady z Prahy 5 zápisy 13. června," sdělila Poláková.

Související obsah

"Třeba pro základní školy jsou kapacity 153 tisíc (míst) dostatečné. Problém je, že nejsou rovnoměrně rozmístěny. Tím ale neříkám, že se nemůže stát zejména v prstenci kolem Prahy, že nebudou místa, kdy ani toto nepostačí, že to kapacitně nepůjde řešit. Pak přejdeme k návodům řešení a ty teď v současné době specifikujeme, ať už to je odpolední vyučování nebo vyučování v jiných prostorách," okomentoval situaci na školách ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Kontrola inspektorů má sloužit jako podklad pro další rozhodování k integraci uprchlických dětí. Podle ministerstva školství se náklady na jejich začlenění pohybují zatím v jednotkách milionů korun.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz