Domácí

Boj s drahým palivem: Vláda zvažuje konec biosložek v benzínu

Kvůli prudce rostoucím cenám energií a paliv představila vláda takzvaný ropný trojlístek. Ten má zabránit dalšímu růstu cen pohonných hmot. Do těch už se nebudou povinně přimíchávat biosložky, zruší se silniční daň a vláda chce mít větší přehled o případném umělém zvyšování marží pohonných hmot na čerpacích stanicích.

Například v Ústí nad Labem se tvoří fronty na tankování i přesto, že se ceny blíží k 50 korunám. Na jedné z benzinek stojí litr nafty 46,90. Ještě před týdnem přitom byly ceny o čtyři koruny nižší.

Na řadě dalších čerpacích stanic už ale svítí ceny, od kterých je k prolomení padesátikorunové hranice jen naprosto bezvýznamný krůček, a to 49,90. Jde přitom o základní paliva, ta prémiová už padesátikorunovou hranici překonala.

Související obsah

​Kabinet Petra Fialy (ODS) se tak rozhodl prudce rostoucím cenám bránit takzvaným ropným trojlístkem. Díky tomu už nebude povinné přimíchávání biosložek do paliv. "Naši občané i firmy už léta platí peníze za věc, jejíž ekologický dopad je už dnes sporný a asi překonaný," prohlásil Fiala.

Podle ekonomů tento krok peněženky běžných motoristů ale příliš nespasí. Cena za naftu by mohla klesnout zhruba o 2 koruny, u benzínu o něco méně. "Když uvážíme, že nafta za poslední měsíc zdražila o 12 korun na litr, tak to zlevnění bude velmi krátkodobé a malé," srovnal ekonom Lukáš Kovanda.

Ministři se dále dohodli na zrušení silniční daně u osobních a nákladních automobilů do 12 tun. To by podle nich mělo pomoci zejména podnikatelům.

Mluvilo se i o návrhu zastropovat ceny pohonných hmot, jako je to třeba v Maďarsku, nebo snížit daň z přidané hodnoty, k tomu sáhlo naopak Polsko. Z obojího ale nakonec sešlo.

rod, pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události