Domácí

Vláda schválila mimořádnou valorizaci důchodů. Průměrně se zvýší o 699 korun

Vláda ve středu schválila na pravidelné schůzi mimořádnou valorizaci důchodů. Zvednou se průměrně o 699 korun. Schválila také například změny v režimu dodavatele poslední instance.

"Průměrně se od září znovu navýší důchody o 699 korun na 17 900 korun, což je oproti loňsku o 2 500 více," oznámil na středeční tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). "Důchody se zvednou o 5,2 procenta," doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nejedná se jen o starobní, ale o všechny druhy důchodů.

Ministři zatím odložili schválení návrhu zákona na příspěvek pro rodiny s dětmi s příjmem do milionu korun za rok. Měly by dostat 5 000 korun na dítě. "My jsme tyto návrhy dnes na vládě neotevřeli, je potřeba ještě dopracovat některé technické věci, vláda by to měla projednat na příštím jednání, abychom stíhali zhruba v polovině června projednání Sněmovnou," vysvětlil ve středu Jurečka.

"Přišlo by mi velmi líto, kdyby z opozice přišlo veto," řekl Jurečka. "Předpokládáme, že u určité části tu výplatu rozjedeme velmi rychle," avizoval.

Související obsah

Vláda schválila změnu režimu dodavatele poslední instance. Zřejmě se zkrátí ze současných šesti měsíců na tři. "Cílovým datem by bylo 1. července nebo v průběhu července," sdělil k tomu, od kdy by novela platila, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). "Opatření říká, že pokud klient platí u dodavatele poslední instance, tak za tři měsíce přechází na standardní tarif," vysvětlil.

Ministři ve středu schválili i novelu, podle níž by firmy, které využívají plynové zásobníky, měly povinnost naplnit je tak, aby bylo Česko připravené na výpadek dodávek. "Pokud by obchodník nesplnil podmínku, přijde do konce roku o skladovací kapacitu," řekl Fiala. Energetický zákon chce vláda schválit v režimu legislativní nouze.

Kabinet také ve středu potvrdil, že nouzový stav bude trvat do konce června. Sloužit má ke zvládání uprchlické krize.

Související obsah

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že se na ostravském letišti Mošnov začne stavět logistické vojenské centrum. Ministerstvo obrany podepsalo memorandum s Moravskoslezským krajem. Projekt má stát dvě miliardy korun. "Pro náš kraj je to podle mě skvělá zpráva," sdělil. Více informací v reportáži:

Odbory a vláda se nedohodly na úpravě platů kvůli rostoucí inflaci ve veřejné sféře. Další jednání o tomto tématu se má konat až 7. června. Kabinet podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly nepřišel se žádným návrhem, a hrozí tak případnými protesty. Varoval také před tím, že by si lidé mohli osobně pro peníze přijít před Úřad vlády. "Jednání bylo velmi věcné a velmi racionální. Těšíme se na jeho pokračování," prohlásil premiér Fiala.

Vláda se na svém jednání shodla na tom, jak by měl vypadat strategický plán zemědělských dotací. Výše platby, která je určena na prvních 150 hektarů půdy, pro zemědělce zůstane na 23 procentech z celkové částky přímé platby.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz