Domácí

Pět tisíc korun na dítě možná nakonec nebude. Návrh je prý protiústavní

Pět tisíc korun na dítě možná nakonec nebude. Návrh je prý protiústavní
Ministr práce Marian Jurečka Zdroj: TV Nova

Návrh z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) dát rodinám mimořádný příspěvek pět tisíc korun na dítě vláda ve středu neschválila. A je možné, že se tak nestane ani v příštích dnech. Podle ministerstva spravedlnosti je v rozporu s ústavou, vládní úředníci dokonce tvrdí, že odporuje i právu Evropské unie. Kabinet přitom "pětitisícovku" dosud prezentoval jako jedno z nejzásadnějších opatření proti inflaci.

Jurečka doufal, že pět tisíc korun na každé dítě rodinám s hrubými příjmy do milionu korun rozdá už během léta. Na středečním jednání vláda návrh ministerstva práce a sociálních věcí zatím neschválila.

"Je potřeba dopracovat ještě některé technické věci. Vláda by to měla projednat na příštím jednání, abychom stíhali zhruba v polovině června projednání Sněmovnou. Přišlo by mi velmi líto, kdyby z opozice přišlo veto," prohlásil Jurečka.

Jenomže všechno možná bude jinak. Jak zjistil Deník N, ministerstvo spravedlnosti, financí i Úřad vlády mají zásadní připomínky. Podle resortu spravedlnosti je Jurečkův návrh protiústavní, protože vládě umožňuje příspěvek vyplatit opakovaně. Chce, aby jasně zaznělo, že bude jednorázový.

Související obsah

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) zase Jurečkův nápad vnímá jako nesystémové opatření, které problémy rodin s nižšími příjmy nevyřeší. 

"Nárok na dávku bude mít téměř 80 procent domácností s dětmi do 18 let. Přitom se nijak netestují majetkové poměry domácností, nýbrž pouze jejich příjem. Při lepším zacílení podpory by bylo možné částku na jedno dítě podstatně zvýšit, a to i při nižších celkových nákladech pro státní rozpočet,“ uvedlo ministerstvo financí pro zmíněný list.

Úřad vlády pětitisícovou podporu považuje za neslučitelnou s unijním právem. Návrh totiž nepočítá s udělením příspěvku občanům jiných členských států Evropské unie. Potenciální diskriminace je prý nepřípustná.

Kabinet Petra Fialy (ODS) se k návrhu vrátí za týden. A ministr Jurečka navzdory odporu vládních kolegů stále počítá s tím, že peníze na svou "pětitisícovku" dostane. "Předpokládáme, že u určité části tu výplatu rozjedeme velmi rychle," plánuje.

Podívejte se, jak Jurečka vysvětlil pravidla mimořádného příspěvku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz