Zahraničí

Nechceme druhý Mnichov, odmítl Zelenskyj výměnu území Ukrajiny za mír

Nechceme druhý Mnichov, odmítl Zelenskyj výměnu území Ukrajiny za mír
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Zdroj: Kancelář prezidenta Ukrajiny

Ve snaze ukončit válku na Ukrajině co možná nejrychleji se v zemích Západu začaly objevovat názory, podle kterých by měla Ukrajina postoupit Rusku část okupovaného území. Výměnou za obětování území by byl mír. Prezident Zelenskyj však tyto nápady odmítl a přirovnal je k mnichovské dohodě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek odmítl názory amerického exministra zahraničí Henryho Kissingera. Ten na konferenci Světového ekonomického fóra v Davosu navrhl, že by se Ukrajina mohla vzdát části území okupovaného Ruskem výměnou za mír.

Henry Kissinger je držitelem Nobelovy ceny za mír, kterou obdržel zejména za udržování mírových vztahů USA se Sovětským svazem. Jeho hlavním argumentem pro výměnu okupovaných oblastí za mír byla především snaha o rovnováhu v Evropě. Dlouhodobý konflikt by podle něj Evropu výrazně destabilizoval.

Související obsah

Zelenskyj tento návrh přirovnal k mnichovské dohodě, ve které v roce 1938 Francie a Velká Británie odsouhlasily postoupení československých Sudet nacistickému Německu. "Zdá se, že pan Kissinger není v roce 2022, ale 1938, a že si myslel, že nemluví k publiku v Davosu, ale v Mnichově," uvedl Zelenskyj podle portálu Ukrajinska pravda.

Názory, že Ukrajina by měla přenechat část teritoria Rusku, jsou podle Zelenského nepřijatelné. Takovýto kompromis by totiž nepřinesl trvalý mír, ale pouze by oddálil další konflikt.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz