Zahraničí

Rusové nejspíš kradou ukrajinské obilí. Zachytily je satelitní snímky

Rusko nejspíš krade tuny ukrajinského obilí. To alespoň vyplývá ze satelitních snímků pořízených nad krymským přístavem Sevastopol. Ty zachycují dvě ruské nákladní lodě kotvící u obilného sila, z něhož se sype pšenice přímo do zásobníku na palubě. Na to, že si Rusko přivlastňuje ukrajinské obilí a snaží se ho prodávat, upozorňoval před časem i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Blokáda ukrajinských černomořských přístavů, ničení skladů s pšenicí a nejspíš i krádeže obilí. Podezření ukrajinské vlády, že Rusko ve velkém odváží a nejspíš i přeprodává ukrajinské obilí, mají dokazovat nejnovější satelitní snímky.

Zachycují dvě ruské nákladní lodě Matros Pozynič a Matros Koška, jak v krymském přístavu Sevastopol kotví poblíž obilných sil. Obě plavidla podle dostupných dat zamířila do Bejrútu.

"Podle předběžných odhadů odborníků můžeme sklidit 130 milionů tun obilí, včetně 87 milionů tun pšenice. Pokud se naše očekávání naplní, dosáhneme tím historického maxima," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. 

Související obsah

Krym, který Rusko okupuje, přitom na rozdíl třeba od oblasti kolem Chersonu produkuje jen malé množství pšenice. Je tedy pravděpodobné, že se jedná o ukradenou sklizeň z ukrajinských polí. Moskva jakoukoliv vinu popírá.

"Všechno, co jsem za celý svůj život vybudoval, si vezmou Rusové. Nesouhlasil jsem s tím, že s nimi budu spolupracovat, tak jsem v Chersonu všechno nechal. Ukradnou to okupanti," řekl zemědělec Serhij Hlan.

Před tím, že Rusko může využít hlad jako zbraň, varoval prezident Zelenskyj už začátkem května. Tehdy ukrajinská vláda jednala v Oděse s unijními představiteli o možnostech odvrácení globální potravinové krize.

Související obsah

"Přístav v Oděse řádně nefunguje. To ovšem nemá vliv jen na Ukrajinu. Bez našeho exportu v oblasti zemědělství hrozí už teď desítkám zemí v různých částech světa nedostatek potravin," uvedl Zelenskyj. 

Před válkou Ukrajina přes své přístavy vyvážela do světa 4,5 milionu tun zemědělské produkce měsíčně. Konkrétně 12 procent světového vývozu pšenice, 15 procent vývozu kukuřice a 50 procent slunečnicového oleje. Rusko ale ukrajinský export ochromilo tím, že zničilo dopravní infrastrukturu a zablokovalo přístavy.

Sankce proti Rusku nedopadají jen na Moskvu, ale i členské státy Evropské unie:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz