Videoreportáž

Policisté v Texasu zastavili útočníka až po 90 minutách. Lidé jejich zákrok kritizují

Střelba na základní škole v americkém Texasu, kvůli které zemřelo minimálně 19 dětí, rozpoutala ve Spojených státech vášnivou politickou debatu. Demokraté už se dlouhodobě snaží omezit přístup ke zbraním. Republikáni jsou zásadně proti. Masakr by v Texasu mohl podle odborníků ovlivnit nadcházející guvernérské volby.

Vzrušení na tiskové konferenci k postupu vyšetřování střelby na základní škole v Uvalde eskalovalo ve chvíli, kdy republikánského guvernéra Grega Abbotta rázně přerušil jeho demokratický protikandidát Beto O'Rourke.

"Další útok je na spadnutí a vy nic neděláte!" křičel na něj. Abbot se rázně ohradil: "Tohle přeháníte. Prosím, odejděte. Nedokážu uvěřit tomu, že jste takový zku***syn, že z této tragédie dokážete udělat politický problém." Za několik okamžiků už demokratického kandidáta na guvernéra Texasu vyvádí ochranka.

"Mluvil o tom, že to, co se stalo bylo čiré zlo. Jediné zlo je to, čemu vystavuje obyvatele tohoto státu. Říká, že to bylo nepředvídatelné. Bylo to naprosto předvídatelné. A předpovídám, že se to bude dít i nadále, když máme guvernéra, který se nebude zastávat lidí Texasu. Jeho jediným zájmem je lobbovat za zbraně," prohlásil později O'Rourke.

Související obsah

Právě Texas je rájem pro milovníky zbraní. Tamní republikáni v čele s guvernérem Abbottem loni například k nelibosti demokratů prosadili volné nošení zbraní na veřejnosti bez zvláštního povolení nebo školení.

"Sám zbraň vlastním a nikdy jsem s ní nikomu neublížil. Jediné, co k tomu mohu říct, je, že právo na vlastnictví zbraně je zakotveno v naší ústavě," řekl republikánský senátor Lindsey Graham.

Související obsah

V texaském Houstonu se má od pátku konat třídenní festival Národní střelecké asociace, která má ve Spojených státech obrovský vliv. Vystoupit tam má mimo jiné i bývalý republikánský prezident Donald Trump. Během jeho návštěvy je paradoxně zakázáno mít u sebe jakoukoli zbraň. Vzhledem k okolnostem a protestům se ale o jeho účasti pochybuje.

Vyšetřování masakru, který otřásl Spojenými státy, stále pokračuje a na veřejnost se dostávají nové podrobnosti. Podle úřadů se útočníka podařilo zlikvidovat až zhruba hodinu a půl poté, co dorazil na místo činu. Osmnáctiletý letý mladík byl tedy se svými oběťmi ve třídě zabarikádovaný několik desítek minut. Místní před školou mezitím marně naléhali na policii, aby do školy vtrhla.

ded, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz