Videoreportáž

Případ Baláka opět před soudem. Podřízenému Mynáře hrozí až 5 let vězení

Soud se opět zabývá případem šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Obžaloba ho viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku. V Lánské oboře měl nechat vytěžit víc kamene, než vykázal, a pak ho prodat pod cenou. V březnu soud Baláka poslal v jiné kauze na 3 roky do vězení, ale prezident Zeman mu udělil milost.

Když jedno soudní kolečko poslalo Miloše Baláka na tři roky do vězení, zachránil ho zásah shůry pražského hradu. Jenže se ještě točí druhé kolečko. S hrozbou až pěti let za mřížemi.

Balák k soudu chodil pouze na začátky hlavních líčení. Od té doby se tam neobjevuje. A stejné to bylo i ve čtvrtek. "Je omluven z hlavního líčení z pracovních důvodů," řekl jeho advokát Marek Jansta.

Související obsah

Obžaloba Baláka viní z porušení povinností při správě cizího majetku. Podle ní nechal v lánské oboře vytěžit 40 tisíc tun kamene a téměř polovinu pak prodal pod cenou kladenské stavební firmě Energie. "Způsobil Lesní správě Lány škodu jeden milion a šest set tisíc," uvedla státní zástupkyně Denisa Sotáková.

Co na to Miloš Balák říká, jsme se nedozvěděli. Na zprávu nereagoval a v práci jsme ho také nezastihli. "Pan ředitel právě teď odjel," tvrdila sekretářka.

Soud přehrával policejní odposlechy. Ty zachytily mimo jiné komunikaci Balákova spolupracovníka Michala Krejčíka s manažerem Energie Liborem Tkadlecem. Právě ten byl stejně jako Balák obžalován v první kauze. Společně podle pravomocného rozsudku zařídili, aby zakázku za více než 200 milionů získala firma Energie.

Související obsah

Tkadlec dostal podmínku, Balák tři roky vězení. Ale nemusel tam. "Prezident Miloš Zeman se dne 26. března rozhodl udělit milost panu Miloši Balákovi," oznámil v březnu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Miloši Zemanovi končí mandát v březnu. Je možné, že pravomocný rozsudek v druhé kauze do té doby padne. Balák dál v Lánech rozhoduje o státních penězích. Jeho nadřízený, hradní kancléř Mynář, ho nechal ve funkci.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz