Domácí

Dostanete daňový přeplatek, hlásá SMS. Je to podvod, varuje ministerstvo financí

Dostanete daňový přeplatek, hlásá SMS. Je to podvod, varuje ministerstvo financí
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Internetoví šmejdi našli další způsob, jak důvěřivým lidem vybílit účty. Využívají k tomu falešné SMS zprávy, které předstírají, že je zaslala Česká pošta. Lidem v nich oznamují, že jim vrátí daňové přeplatky. Kliknutí na odkaz ve zprávě je však nebezpečné.

Ministerstvo financí varuje před mazanými podvodníky, kteří šíří SMS zprávy o možnosti vrácení přeplatků z tohoto ministerstva. Internetoví šmejdi zasílají téměř identické zprávy s Českou poštou, které odlišuje jen pár nenápadných detailů.

"Máme informace, že podvodné SMS, které se vydávají za Českou poštu, slibují, že máte daňové přeplatky, které si můžete vyzvednout, a přesměrují vás na odkaz. Na ten se nedoporučuje klikat ani reagovat," řekl redakci TN.cz mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Související obsah

​Právě kliknutí na neznámý odkaz může mít neblahé důsledky. Internetové odkazy občas vedou na falešné stránky či erotické reklamy, ale skrze některé mohou útočníci ovládnout celé elektronické zařízení. Následně hackeři získají přístup ke všem informacím v počítači či telefonu, například k heslům od internetového bankovnictví.

Česká pošta se veřejnost snaží před případnými podvody co nejvíce varovat. Na svých stránkách zveřejnila několik rad, které lidem mají při setkání s podfukáři pomoci.

"Na webových stránkách České pošty máme banner s upozorněním. Ten vás dostane na stránky, kde zveřejňujeme všechny podvodné zprávy zaslané od klientů. Jsou tam návody, jakým způsobem postupovat či zkusit podvodnou zprávu rozpoznat," informoval mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Související obsah

Při obdržení některé ze zpráv je nutné pohlídat si, zda odkaz skutečně navádí na oficiální webové stránky pošty. Každý detail v textu je důležitý, špatná čeština, divné znaky nebo zvláštní jméno odesílatele jsou velkou výstrahou před případným nebezpečím.

"Žádáme všechny občany, kteří se stanou adresáty těchto podvodných SMS zpráv, aby ve zprávě uvedený odkaz neotvírali a nereagovali," prosí ministerstvo na svých webových stránkách o pomoc.

Ukázky podvodných SMS zpráv a e-mailů:

Ukázka podvodných zpráv Zdroj: Česká pošta

Ukázka podvodných zpráv Zdroj: Česká pošta
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz