Domácí

Bankovních podvodů rychle přibývá. Lidé už přišli o miliony

Bankovních podvodů rychle přibývá. Lidé už přišli o miliony
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Za poslední dobu výrazně narostl počet bankovních podvodů. Šejdíři se nejrůznějšími fintami snaží vybílit účty lidí. Řadám útoků však banky nedokážou zabránit.

Podvodníci na klienty bank útočí zejména prostřednictvím e-mailů, SMS zpráv nebo telefonátů. V některých případech se dokonce vydávali za zástupce České pošty a dalších spedičních služeb. Většina případů pak podle odborníků souvisela s obchodováním na internetových bazarech.

"Celkově jsme od listopadu loňského roku zaznamenali útoky o objemu přesahujícím 22 milionů korun, přičemž škodě za zhruba 10 milionů jsme dokázali zabránit. Nicméně o zbylých 11 milionů korun naši klienti, bohužel, vlastní nepozorností přišli," řekla TN.cz ředitelka komunikace a ESG společnosti Moneta Money Bank Zuzana Filipová. Podvodníkům naletělo téměř 200 lidí.

Související obsah

Investice do kryptoměn

Nabídka "výnosné investice" do kryptoměn nadchla jednu klientku. Ta dokonce do formuláře vyplnila konkrétní údaje. Brzy se jí ozval "investiční specialista" a žena mu umožnila vzdálený přístup do svého internetového bankovnictví.

Kromě řady transakcí, které dotyčná potvrdila, se podvodníkům podařilo také vyjednat úvěr a následně ho i vyčerpat. Banka vše nakonec vyhodnotila jako podezřelé, kontaktovala ženu a zablokovala její internetové bankovnictví. Navíc jí vystavila také nové karty.

"Situace mohla nastat pouze tím, že klientka umožnila třetí osobě přístup do své Internet Banky prostřednictvím aplikace AnyDesk. A také tomuto člověku poskytla informace k platební kartě a informace nutné pro potvrzení plateb, které se zasílají na telefonní číslo. Ze strany klientky byly hrubě porušeny smluvní podmínky a banka v této situaci nemůže zodpovídat za způsobené škody," vysvětlila Filipová.

Nenechala si poradit

Mezi podvedené se řadí například i žena, která nedbala rad a nechala se zlákat "výhodnou investicí". Podvodníci jí následně vybílili účet a dotyčná přišla o 200 tisíc korun.

Související obsah

Zaměstnanci banky přitom ještě předtím na jejím účtu odhalili podezřelou transakci v eurech a klientku kontaktovali. Společně se shodli na tom, že půjde zřejmě o podvodnou nabídku. "Klientka byla v průběhu hovoru náležitě poučena, aby nereflektovala na žádné telefonáty neznámých lidí v souvislosti s nabídkou investic. Pokud si něco do PC nainstalovala, tak aby to odstranila, nechala si prohlédnout svůj počítač a programy typu AnyDesk a podobně zajišťující vzdálené připojení odinstalovala. Nutné také bylo, aby neposkytovala své přihlašovací údaje a bezpečnostní prvky jiným lidem," popsala Filipová.

Zvláštní důvod půjčky

Pořádně zamotanou situaci řešila banka v případě klientky, která si přišla půjčit 500 tisíc korun. Ženu totiž kontaktovala jiná společnost s tím, že žádala o úvěr a zda má ještě zájem. Dotyčná však o ničem nevěděla.

Podvodník, vydávající se za pracovníka banky, následně zneužil veškeré poskytnuté informace a pokoušel se na podvedenou vzít úvěr. Falešný bankéř však posléze volal znovu. "Klientce sdělil, že její účet není bezpečný a je potřeba, aby z něj vybrala všechnu hotovost a vložila ji do kryptoměnového bankomatu. Dále řekl, že je potřeba, aby si půjčila ještě 500 tisíc, které tam také vloží," popsala Filipová. Díky včasnému zásahu banky klientka o žádné peníze nepřišla, nakonec nesjednala ani úvěr.

Související obsah

"Apelujeme proto na všechny, aby při jakémkoliv obchodování on-line pečlivě dbali na základní bezpečnostní pravidla. Nikdy nikomu nesdělovali přístupové údaje do internetového nebo mobilního bankovnictví a nikdy také nikomu neprozrazovali ověřovací kódy k transakcím, jakými jsou například potvrzovací SMS," apeluje Filipová.

Lidé by měli kontaktovat také svou banku v případě, že jim nečekaně přijde oznámení o ověření transakce nebo informace o tom, že jim bylo k jejich mobilnímu bankovnictví přidáno nové zařízení, například mobil nebo tablet.

Žena z Českých Budějovic naletěla internetovým podvodníkům. Přišla o čtyři a půl milionu korun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz