Zajímavosti

Potíže s alkoholem se netýkají jen Dády. Odbornice řekla, jak pomoct

S problémy s alkoholem se v Česku potýká čím dál víc lidí. Například Dáda Patrasová po své pondělní nehodě odmítla dechovou zkoušku, už dříve přitom za řízení pod vlivem přišla o řidičák. Odbornice pro TN LIVE řekla, jak v případě závislosti na alkoholu pomoct svým blízkým.

"Doporučuju příbuzným, blízkým a kamarádům upozorňovat na to, ale zdržovat se obecných soudů, kdy jim říkáme: 'Ty jsi závislý, tohle už přeháníš, tohle už stoprocentně je závislost, spadneš do toho,' " řekla ve vysílání TN LIVE psycholožka Marie Funke. "Raději bychom to měli formulovat tak, že se soustředíme na to, co ta nadměrná konzumace dělá s námi," poradila.

"Když přijdeš domů a jsi připitý, jsi najednou někdo jiný a já postrádám svého bývalého partnera," měli by podle ní lidé říkat svým blízkým, kteří mají problémy s alkoholem. "Nemusíme nutně akcentovat tu závislost, stačí říct, že jste si všimli, že je nervózní nebo méně spí," doporučila s tím, že by měli při podezření na závislost lidé vyhledat odborníka.

Související obsah

Problémy s alkoholem se v posledních dnech řeší například kvůli pondělní nehodě Dády Patrasové. Po té odmítla test na alkohol. Druhý den se neukázala ani na oslavě narozenin svého manžela Felixe Slováčka. "Myslím si, že Felixe moc nemrzí, že tu Dáda není. Pro klid v duši to asi bylo lepší. Dáda je v pořádku, auto je poškozené, ale není neopravitelné. Také si ale myslím, že by už neměla řídit," řekl jeho manažer Václav Hejátko.

K potížím Patrasové se vyjádřil i její kamarád Jiří Krampol. "Ohledně Dády to je nepříjemné a špatně se o tom mluví, protože ji mám rád a znám ji od 16 let. V tomhle si musí každý pomoct sám a kdo to nezažil, tak si neuvědomuje, jak těžké to je. Naštěstí má oporu ve své perfektní rodině," sdělil.

Spousta alkoholiků si podle psycholožky závislost nedokáže přiznat. Blízcí by je tedy měli nabádat k léčbě a nabídnout nějakou formu pomoci. "Nenechat to ale dojít do té míry, že budu svému blízkému terapeutem, to rozhodně nejde. Tím vlastně zničím sama sebe nebo sám sebe," prohlásila.

Související obsah

"Když máme těžce závislého partnera, musíme dávat pozor, abychom nesklouzli do role takzvaného umožňovače závislosti. Většinou milující partnerky, partneři, rodiče mají tendenci omlouvat, věřit opakovaným slibům, ale i třeba platit dluhy," upozornila. Tím umožňují, aby závislost pokračovala. "V určitém okamžiku už není jiná možnost než položit jasné ultimátum, zkrátka: 'Buď rodina a léčebna, nebo alkohol, ale bez nás,' " sdělila.

Pro lidi, kteří mají pocit, že se u nich začíná projevovat závislost na alkoholu, existují například terapie. "Jsou to třeba abstinentní terapie typu kontrolovaná konzumace, která se soustředí zejména na to, abychom poznali okolnosti pití a psychické stavy, při kterých je pro nás pití nebezpečné," vysvětlila psycholožka Funke. "Je to všechno o hlavě na začátku, takže si myslím, že nějaké léky situaci nemohou zachránit a žádná zázračná tableta neexistuje," dodala.

Související obsah

Existují ale například takzvané anticravingové preparáty. "Omezují účinek alkoholu, navážou se na receptory a způsobí to, že alkohol nám po určité dávce už nepřinese ten kýžený efekt, takže bychom přirozeně měli přestat," vysvětlila psycholožka.

Alkoholismus je problém, který trápí velkou část české společnosti. "Dlouhodobě obsazujeme smutné první příčky v Evropě ve spotřebě i závislosti. Říká se, že třetina nebo čtvrtina společnosti konzumuje alkohol rizikově," připomněla psycholožka.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz