Zajímavosti

Osobnost je pro práci důležitá. Ženy jsou stejně schopné jako muži, míní psycholog

Dělat práci, která nás baví a pro kterou se hodíme, je v životě velmi důležité. Podle amerického psychologa Roberta Hogana si však řada firem vybírá zaměstnance na základě špatného atributu. Zároveň poznamenal, že ženy jsou stejně schopné jako muži.

"Pracoval jsem v několika organizacích a zjistil jsem, že to, jakým způsobem rozhodují o lidech, bylo velmi nekvalitní. Bylo to stylem – co jste dělali 20 let zpátky. Chtěl jsem tento způsob změnit," vysvětlil v exkluzivním rozhovoru pro TN LIVE americký psycholog Robert Hogan.

Dospěl k závěru, že poznat dobrého člověka pro danou práci není otázkou jeho inteligence, jak mu bylo tvrzeno během jeho studií. "Když se zeptáte psychologa, jak pozná dobrého člověka, řekne, že je nutné použít IQ test. Věděl jsem však, že řada inteligentních lidí není příliš kompetentní. Naproti tomu ti, kteří neměli vysoké IQ, byli schopnější," vysvětlil Hogan.

Související obsah

"Organizace využívaly IQ testy, aby nenajímaly černochy a jiné minority," doplnil Hogan, podle kterého je důležitá zejména osobnost. Právě proto někteří chtějí být lídry a stát ve vedení, jiní k tomu takové ambice zase nemají a po šéfování vůbec netouží.

Kdo je dobrý lídr?

Podle Hogana je potřebná schopnost poučit se z vlastních chyb. "Musíte mít potřebné zkušenosti. Je ale nutné, abyste se dokázali poučit z vlastních chyb. Protože špatní lídři jsou ti, kteří mají zkušenosti, ale nedokážou se poučit," má jasno psycholog.

"Pro mě byl dobrým lídrem admirál Nelson. Ten bojoval proti Napoleonovi. Jeho posádka ho milovala. Udělala vše, co jí řekl," doplnil Hogan.

Psycholog zároveň sdělil, že správný lídr by měl s lidmi zacházet s respektem, zároveň by je měl přinutit k odpovědnosti. "Hodně často vezmou odpovědnost za chyby podřízených manažeři na sebe. Být ve vedení však znamená i muset s lidmi nepříjemně pohovořit. Nezbytné je však držet slovo a nelhat," uvedl Hogan.

Důležitá je motivace

Nadřízený by navíc měl vědět, že pro pracovníky je nezbytná také motivace. "Pozitivní motivace funguje lépe než strach. Ten je pouze krátkodobý. Potřebujete, aby váš tým pochopil váš cíl a vložil se do práce," poznamenal Hogan.

Související obsah

Které pohlaví má větší ambice?

"Myslím, že máme tolik schopných žen, kolik mužů. Ženy mají hodně přirozených talentů. Navíc v průběhu věků musely vyvinout i jiné politické schopnosti. Chlapi si dají do nosu, ale ženy ne," uzavřel Hogan.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz