Krimi

Falešný bankéř a policista řádí na Ústecku. Muže připravili o statisíce

Až dvojnásobně narostl oproti minulým rokům počet kybernetických podvodů. Letošním trendem jsou podle kriminalistů zejména falešní bankéři a policisté. Ti teď jednoho muže z východních Čech připravili o stovky tisíc korun. A pachatelé se začali zaměřovat i na ukrajinské uprchlíky.

"Oni to natáhli tak, že si chtěl na mě někdo v Ústí nad Labem půjčit," svěřil se televizi Nova podvedený. Volal mu to falešný bezpečnostní analytik z banky. Poradil, aby si vzal půjčku, domnělý dluh dorovnal, peníze vložil do bitcoinmatu, a až se údajné problémy vyřeší, dostane je zpátky.

"Přišel jsem o částku 630 tisíc korun," prozradil. Že dělá správnou věc, potvrdil na telefonu ještě falešný policista. A hlavně ať dál nic neřeší, řekl mu. "Že prý jsem vázaný mlčenlivostí pod pokutou pět milionů korun," popsal muž.

Pachatelé se letos schovávají hlavně za bankéře. Okradli lidi už ve stovkách případů, někoho připravili i o milion korun. "Neznámému pachateli hrozí za podvod až pět let za mřížemi," uvedla policejní mluvčí Eliška Majerová.

Související obsah

Jestliže před čtyřmi lety řešili policisté dva tisíce kybernetických podvodů, loni jich bylo dvakrát tolik. Už dnes je jasné, že na konci roku bude tohle číslo patrně zase překonané. Do dubna policie vyšetřuje už 2 400 podvodů. Dostat ale pachatele za mříže se příliš nedaří. Kriminalisté objasnili jen 113 případů.

I poslední podvedený se smiřuje s tím, že peníze neuvidí, a dál splácí to, co nemá. "Musel jsem si najít druhou práci a musel jsem se k tomu nějak postavit," prohlásil.

Související obsah

Pokud se vám někdo snaží vmanipulovat myšlenku, že jsou vaše peníze v ohrožení, tuto informaci zpětně ověřte na oficiálních linkách banky nebo volejte policii. Nově se v hledáčku pachatelů objevují už i ukrajinští uprchlíci. Podvodníci využívají jejich tíživé situace, nabízejí jim odměnu a chtějí po nich, aby nakradené peníze nadobro zmizely.

"Využívají je při fyzických výběrech hotovosti z bankomatu nebo při virtuálních převodech jednotlivých měn," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

I když si to mnohdy neuvědomují, i oni se coby bílí koně podle policie podílejí na trestné činnosti. A i jim nakonec může hrozit trestní stíhání.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz