Zahraničí

Agenti měli rozkaz čekat, přesto vtrhli do texaské školy a zabili střelce

Policejní šéf zásahu proti vrahovi 19 dětí v texaské základní škole nechal speciální jednotku čekat a hledal školníka s klíčem od třídy. Agenti už to nevydrželi, porušili rozkaz a vtrhli dovnitř. Zatímco konání policie je terčem stále silnější kritiky, začala v Texasu konference vlivných příznivců zbraní, na které vystoupil bývalý prezident Donald Trump.

Devadesát minut, tak dlouho zřejmě trval zásah proti 18letému Salvadoru Ramosovi, který v úterý postřílel v základní škole v Uvalde 19 dětí a dvě učitelky. Zatímco rodiče, shromáždění venku, žádali policisty, aby šli do akce, a některé děti tváří v tvář vrahovi zoufale volaly o pomoc na tísňovou linku, velitel tamní policie sháněl školníka s klíčem od zamčené třídy, ve které se střelec zabarikádoval.

Agenti ze zásahové jednotky federální pohraniční policie (Uvalde leží asi 100 km od mexických hranic) přijeli na místo asi půl až tři čtvrtě hodiny poté, co se ozval první výstřel. Dostali rozkaz čekat, neboť velitel tamní policie myslel, že už dětem žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. A že střelec je ve třídě zabarikádovaný sám či s mrtvými těly a k jeho zneškodnění jsou potřeba posily. A klíče od zamčených dveří.

Související obsah

​Zhruba po půlhodině už agenti nevydrželi, ignorovali rozkaz, vtrhli dovnitř a mladíka v přestřelce zabili, informovala televize NBC. Později vyšlo najevo, že střelec se ve dvou spojených uzamčených třídách zabarikádoval i s dětmi a dvěma učitelkami. A že několik dětí zoufale volalo na tísňovou linku a prosilo, aby už policie konečně něco udělala. Mezi prvním a posledním hovorem uběhlo 50 minut.

Nejen policejní zásah je terčem rozhořčení lidí a velké části amerických médií. Tři dny po tragédii začala v texaském Houstonu konference Národní střelecké asociace (NRA), což je neobyčejně vlivná organizace zastánců držení civilních střelných zbraní a jedna z nejvlivnějších lobbistických skupin vůbec. A štědře sponzoruje republikánské politiky.

Související obsah

​Mezi hlavními řečníky, kteří odsoudili masakr v Uvalde, nechyběl bývalý prezident Donald Trump. "Existence zla v našem světě není důvodem k odzbrojení občanů dodržujících zákony," řekl podle agentury AP Trump s tím, že takoví občané by se naopak měli vyzbrojit, aby zlu čelili. Americké školy by více opevnil, zavedl detekční rámy a do každé školy postavil alespoň jednoho ozbrojeného policistu. Také by vycvičil učitele v používání zbraní, které by pak měli u sebe ve třídách. Podle něj by se do toho mělo investovat spíše než posílat miliardy na Ukrajinu.

Během Trumpovy přítomnosti nesměl mít nikdo z účastníků u sebe zbraň, ačkoliv nošení zbraní je jinak na třídenní konferenci povoleno.

Proti akci protestovaly v Houstonu tisíce lidí, v sále zůstalo mnoho prázdných míst, svou účast odřekli i někteří umělci, kteří zde měli vystupovat. Nepřišel republikánský guvernér Texasu Greg Abbott, který poslal jen předtočený videoprojev. Nezúčastnil se ani výrobce poloautomatické pušky, kterou střílel mladík na základní škole v Uvalde.

Při střelbě v Texasu zemřelo 19 dětí a 2 učitelky. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz