Ekonomika

Sportovní kroužky pro děti nejspíš zdraží. Kvůli vysokým cenám energií

Hokejové stadiony, plavecké bazény nebo sportovní haly patří mezi energeticky nejnáročnější sportoviště. Poté, co ceny energií astronomicky vzrostly, tak zejména tyto areály ve vlastnictví klubů čekají na vypsání dotační výzvy, která pomůže náklady na provoz alespoň částečně pokrýt.

Plavecký bazén v Plzni je majetkem sportovního klubu, ale navštěvuje ho i veřejnost, mimo jiné i děti z 25 mateřských a základních škol. Sloužit má do té doby, než město postaví nový bazén. Jenže udržet starý bazén v chodu je rok od roku náročnější a energetická krize to jenom zhoršila.

"Nezískání dotace z dotačního titulu Provoz a údržba by pravděpodobně mělo fatální následky na chod celého areálu. Členská organizace, která vlastní tento pozemek i s areálem, je z více než 80 procent tvořena nezletilými dětmi a tržby nestačí na pokrytí kompletního provozu," uvedl Luboš Ibrmajer, prezident SK Radbuza Plzeň.

Pokud stát větší částkou nepomůže, tak bude klub muset zdražovat vstupné a ceny za kurzovné. "Myslím si, že by to znamenalo odliv velkého počtu dětí," dodal Ibrmajer.

Související obsah

Hokejovému klubu na Zlínsku zase hrozí, že 150 malých hokejistů v září nevyjede na led. "Jestliže dnes platíme za elektřinu 200 tisíc měsíčně, hrozí nám, že budeme platit 600 tisíc korun měsíčně. To nemáme absolutně šanci utáhnout a budeme nuceni přerušit činnost," řekl prezident HC Brumov-Bylnice Jaroslav Vaněk.

Na vypsání dotační výzvy Provoz a údržba čeká i jeden sportovní klub v Praze. "Propad v těch energiích, respektive nárůst je přes nějakých 300 či 400 tisíc navíc. My dneska hledáme zdroje mezi 1,5 až dvěma miliony korun, které nám budou chybět do konce roku," vypočítal předseda SK Oaza Praha Jiří Kropáč.

Bez pomoci státu bude muset klub hledat jiný zdroj peněz. "Asi úvěr u banky. Prodat nemáme co, protože bychom si prodali střechu nad hlavou," podotkl Kropáč.

Související obsah

V podobné situaci je ale řada dalších klubů, některé při životě udržují sponzorské dary, ale i tak budou zřejmě muset od září zvýšit členské příspěvky. "Po příšerném covidovém stavu, kdy se některé děti nevrátily, je to další rána. Rodiče na to pravděpodobně peníze mít nebudou," sdělil předseda Squash Club Strahov Tomáš Cvik.

Na vypsání dotační výzvy Provoz a údržba tak čekají jako na smilování. "Začátek té zimní sezony je od září, tam bychom je potřebovali mít na účtě, ale alespoň bychom potřebovali vědět, jak to bude, abychom si třeba dokázali zajistit nějaké alternativní financování," dodal Cvik.

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser má pomoc sportovním klubům řešit s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) začátkem června.

Sportovní kluby v Česku řeší finance a rostoucí náklady za energie:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz