Domácí

Ministerstvo chce digitalizovat záznamy o očkování. Použije Tečku

Snad každý z nás během pandemie použil očkovací portál občana, kde jsou shromažďována data o absolvovaném očkování proti covidu. Právě taková aplikace by mohla evidovat i všechny další vakcinace. Do budoucna by mohla fungovat i jako evidence očkování, když cestujeme do cizích zemí.

Zatím žádná aplikace, která by obsahovala data o prodělaném očkování neexistuje. Podle ministerstva zdravotnictví by se to ale mohlo brzy změnit.

"V rámci předsednictví České republiky budeme prosazovat další využívání evropského certifikátu, který byl pro covid, i třeba pro registraci očkování, když budete cestovat," uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

"Třeba by mohlo dojít k nějakému propojení právě s aplikací Tečka, která byla vlastně připravená pro to covidové očkování, aby se rozšířilo její využití. Je to naprosto logický další rozvoj, aby se to dalo používat mezinárodně," řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Související obsah

Aplikace by tak mohla fungovat i v rámci Evropy. Daty ji mají plnit hlavně praktičtí lékaři. "Všichni lékaři budou zadávat data, jak jsou zvyklí, a do té Tečky bude možné napojit více datových zdrojů z různých databází," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Podle softwarových vývojářů je takové vylepšení aplikace reálné. "Záleží, kolik uživatelů by tam jako bylo, kdyby ten produkt směřoval jako jen pro český trh, nebo globálně. Technicky je to možné udělat," sdělil vývojář aplikací Petr Kott. "Chtěli bychom to intenzivně začít řešit od podzimu," dodal Pavlovic.

Související obsah

Databáze by měla využívat i takzvaný lékový záznam pacienta. "Lékaři mají od začátku roku povinnost zaznamenávat veškerá očkování, která aplikují. Je možné vidět i ty vakcíny, které vám tam lékař zaznamená," připojila Storová.

"V současné chvíli je v takovém pilotním provozu. Pacient dostane upozornění po definovaném čase na to, že má být přeočkován třeba proti tetanu nebo klíšťové encefalitidě," uvedl praktický lékař Ondřej Sobotka.

Do budoucna by tyto informace mohla sdružovat právě aplikace Tečka.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz