Domácí

V lékárnách chybí speciální mléko pro miminka! Rodiče ho musí kupovat v cizině

V lékárnách chybí speciální mléko pro miminka! Rodiče ho musí kupovat v cizině
Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

České matky trápí nedostatek speciálního mléka na českém trhu. Jde přitom o jedinou stravu, kterou mohou děti s alergií na mléčnou bílkovinu přijímat. Jezdit pro něj musí často do zahraničí. Tam jim však mléko neproplatí pojišťovna.

Na českém trhu jsou už přes měsíc jen těžko k sehnání hydrolyzovaná mléka pro kojence. To jsou mléka, která jsou předepisovaná dětem s prokázanou alergií na mléčnou bílkovinu. Ty proto mohou pít mateřské mléko pouze pokud matka dodržuje přísnou dietu, ani ta ale nemusí problém vždy vyřešit.

Na rozdíl od tzv. hypoalergenních mlék je ve hydrolyzovaných mlékách mléčná bílkovina štěpená. Pro mnoho matek s takto alergickými dětmi jsou tyto výrobky jedinou možností.

V Česku ho ale není možné sehnat, podle výrobců kvůli výpadkům dodávek surovin. Problém trvá už déle než měsíc. Jednou z firem, která tato mléka vyrábí, je Nestlé. Tuto firmu redakce TN.cz kontaktovala. Podle mluvčí si je firma vědoma problémů s dodáním výrobku, v případě Nestlé je to mléko Althera, a řešila jej. Toto mléko by proto od minulého pátku mělo být opět k sehnání.

Související obsah

To však řeší problém jen u části zoufalých matek. Druhů těchto hydrolyzovaných mlék není moc, a ne všechny děti mohou dostat všechny druhy. Jednotlivá hydrolyzovaná mléka mají totiž jiná složení. Liší se například druhem škrobu, který používají.

Paní Kateřina K. je jedna z matek, které se v souvislosti s tímto problémem redakci TN.cz ozvaly. Jejímu chlapečkovi předepsal alergolog mléko Neocate, které vyrábí firma Danone. Právě kvůli rozdílnému složení nemůže kupovat mléko u konkurenční firmy, protože jejímu dítěti nevyhovuje.

Zoufalí rodiče proto pro mléko jezdí do zahraničí, kde je mléka dostatek. "Tisíce maminek teď nespí a prožívají šílené období, kdy obvolávají lékárny po celé ČR, shání jakékoliv mléko pro alergiky a některé už bohužel musí jet za hranice a za velké peníze mléko nakoupit tam," popisuje situaci jiná z maminek paní Monika P.

Související obsah

Problém je ale v tom, že v takovém případě nemají nárok na hrazení výrobku pojišťovnou. "Pro srovnání, některá stojí i 1 000,- Kč a dítě spotřebuje za 1,5 měsíce 10 krabic. Co budou dělat ty rodiny, které si to nemohou dovolit?" dodává paní Monika.

Kateřina K. kontaktovala firmu Danone s dotazem, proč není v Česku hydrolyzované mléko k dostání. Firma údajně odpověděla, že výpadky postihují celou Evropu. Podle ní je to však lež.

"Nejde mi do hlavy, že podle firmy Nutricia (Neocate) má výpadek po cele Evropě, ale v Polsku, Německu, Rakousku je stále k dostání. Na webových stránkách lékáren v Anglii, je také dostupné. Tady je něco shnilého a pěkně to smrdí," je přesvědčená Kateřina K.

Podle mluvčí firmy Danone Marie Jendrišákové, je na vině více faktorů. "Je to způsobené zejména nedostatkem dodávek některých ingrediencí, omezeními v plánování výroby a omezenou dostupností surovin na výrobu obalových materiálů," uvedla Jendrišáková.

"Děláme všechny potřebné kroky pro to, aby se tato situace v nejbližších týdnech zlepšila. Předpokládáme, že situace ohledně skladové zásoby bude co nejdříve stabilizovaná. V případě potřeby rodičům doporučujeme kontaktovat ošetřujícího pediatra," dodala mluvčí firmy Danone.

Redakce TN.cz se firmy Danone také ptala, jak je možné, že výpadky postihly zejména český trh a v zahraničí jsou výživy dostupné. Podle mluvčí firmy je to proto, že má každá země registrovanou vlastní recepturu a suroviny tak nelze jednoduše převážet.

"Receptura je ve spolupráci s příslušnými orgány registrovaná jen pro konkrétní zemi, nelze tedy jednoduše dovézt produkty, které jsou určené pro jiný trh. Abychom zachovali kvalitu produktu, nemůžeme ani zkrátit časový harmonogram výroby. Stejně tak nelze uspíšit ani samotnou kontrolu kvality, která probíhá v mnoha krocích," objasňuje situaci Jendrišáková.

Dle jejích slov si je firma výpadků vědoma. Došlo k němu údajně na základě zvýšené poptávky. "K dočasnému výpadku některých položek došlo kvůli neočekávané místní poptávce a intenzivně pracujeme na nápravě," doplnila mluvčí Jendrišáková.

Američané nemají kojeneckou výživu. Zachránit je má letecký most z Evropy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz